Na ostrvu Skaj pronađeni ostaci praistorijske kulture Arensburgijen

Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Shutterstock/Daniel_Kay

Na britanskom ostrvu Skaj istraživači su identifikovali nalazište iz kasnog gornjeg paleolita. Ono predstavlja najseverniji dokaz praistorijske kulture Arensburgijen u Britaniji, piše Phys.org.

Poreklom iz severne Evrope, kulturu Arensburgijen karakterišu jedinstvena kamena oruđa i oružja, uključujući vrhove koplja sa trnom i sečiva, povezana sa lovcima na irvase u ranom holocenu.

Predmeti su otkriveni u Saut Kuidrahu. Dodatni dokazi na ostrvu uključuju kamene kružne strukture verovatno izgrađene u vreme nižih nivoa mora.

Arheološki dokazi o ljudskom prisustvu u Škotskoj tokom kasnog gornjeg paleolita bili su oskudni sve do poslednje dve decenije. Ranije se smatralo da stanovništvo nije moglo da preživi ekstreme mlađeg dijasa, perioda naglog hlađenja pre između 12.900 i 11.700 godina, kada je značajan deo britanskih ostrva bio pod ledom.

Predmeti od kamena otkriveni na zapadnoj obali kopna Škotske ranije su smatrani izolovanim i kratkotrajnim, nedovoljnim da bi se smatralo da je postojalo trajno naselje. Ali vrhovi koplja sa trnom i sečiva sa ostrva Skaj ruše ranije pretpostavke.

Ostrvo Skaj nalazi se neposredno uz zapadnu obalu Škotske, odvojeno od kopna uskim moreuzima. Neravan teren Skaja, planinski pejzaži i glacijalno usečene obalske linije pružaju ključni kontekst za procenu novootkrivenog nalazišta naselja koje niko nije očekivao da će pronaći.

U studiji objavljenoj u Journal of Quaternary Science, istraživači su sproveli terensku studiju kako bi procenili klimatske, ekološke i kontekste nivoa mora koji okružuju novootkriveno nalazište.

Identifikacija artefakata kulture Arensburgijen na ostrvu Skaj sugeriše da se populacija možda prilagodila ekstremnim uslovima. Narod koji je potekao sa kopna severozapadne Evrope možda je prešao u Britaniju i na kraju se osećao kao kod kuće „na samom kraju svega“.

(Telegraf Nauka/Phys.org)