Čak je i običan narod pio vino u Troji, pokazuje hemijska analiza

D. M.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Schuppi (creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0) via Wikimedia Commons

Istraživači su prvi put pronašli hemijske dokaze da je vino konzumirano u Troji, potvrđujući pretpostavku Hajnriha Šlimana, koji je otkrio legendarni grad-tvrđavu u 19. veku.

Osim toga, istraživači sa univerziteta u Tibingenu, Bonu i Jeni otkrili su da su vino pili ne samo pripadnici elite, već i običan narod u Troji.

„Ilijada“ opisuje kako Hefest, bog vatre, kovačkog zanata i vulkana, sipa božansko piće svojoj majci Heri u pehar. Ta glinena posuda, depas amphikypellon, visoka je 12-40 centimetara, tanka, sa dve drške, i sužava se ka bazi. Više od 100 takvih pehara je dosad pronađeno samo na lokaciji Troje, iz perioda od 2500. do 2000. godine pre nove ere. Takođe su rasprostranjeni širom regiona oko Egejskog mora do Male Azije i Mesopotamije, a mogu da nose od 0,25 litara do jednog litra.

„Šliman je pretpostavljao da je takav pehar korišćen na proslavama baš kao što je opisano u ‘Ilijadi’“, kažu istraživači.

Arheološka kolekcija Tibingenskog univerziteta sadrži jedan takav pehar i dva fragmenta iz Šlimanove kolekcije. Istraživači su uzeli uzorak od dva grama iz fragmenata. Zatim su ga zagrejali na 380 stepeni Celzijusovih i ispitali dobijenu mešavinu gasnom hromatografijom i masenom spektrometrijom.

Pronađeni su dokazi sukcinske i piruvinske kiseline, do kojih se dolazi samo fermentacijom soka od grožđa. Tako da se sad sa sigurnošću može reći da se iz pehara pilo vino, a ne samo sok od grožđa.

Vino je bilo najskuplje piće u bronzanom dobu, a takav pehar je bio najomiljenija posuda. Pehari su pronađeni u kompleksima hrama i palata. Stoga su naučnici zaključili da se vino pilo u posebnim prilikama u elitnim krugovima. Međutim, da li je za ljude iz nižih klasa u Troji vino bilo uobičajeno piće i zadovoljstvo?

„Takođe smo hemijski ispitali obične posude pronađene u spoljnom naselju Troje, van utvrđenja. Te posude su takođe sadržale vino. Tako da je vino bilo svakodnevno piće i za običan narod“, kažu istraživači.

Istraživanje Troje ima dugu tradiciju na Tibingenskom univerzitetu, koji je predvodio arheološka iskopavanja na lokaciji Troje (Hisarlik) u današnjoj Turskoj od 1987. do 2012. Trenutno se razmatraju rezultati iskopavanja i obavljaju dalje analize materijalnih nalaza.

(Telegraf Nauka/Phys.org)