Zbog ove mape Evrope Srbija može biti ponosna, ali za neke zemlje napravljena je velika greška

A. I.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Printskrin: TikTok/@bosnian_mapper20

„U koliko svetskih ratova je vaša zemlja pobedila?“ Ovo pitanje pojavljuje se iznad mape Evrope objavljene na TikToku, na nalogu korisnika @bosnian_mapper20, a na koju Srbija može biti i te kako ponosna – naša zemlja je svrstana među svega 6 evropskih zemalja koje su izašle kao pobednice iz oba svetska rata.

Međutim, već na prvi pogled svakom ko zna nešto o istoriji najvećih sukoba na planeti jasno je da je napravljeno mnogo grešaka.

Printskrin: TikTok/@bosnian_mapper20

Prva od tih grešaka je spisak zemalja pobednica dva svetska rata. Dok Srbija svakako zaslužuje mesto na ovoj listi, a uz nju i Velika Britanija, Francuska, Grčka i Belgija, sa Portugalom je potpuno druga priča.

Ova država jeste pobednica Prvog svetskog rata, u koji se uključila 1916. Ipak, kada je reč o Drugom svetskom ratu, u njemu je Portugal, tada pod kontrolom diktatora Antonija de Oliveire Salazara, bio neutralan i sarađivao s obe strane.

U junu 1944. Portugal je potpisao sporazum sa SAD o korišćenju jednog od Azorskih ostrva u vojne svrhe. Međutim, kako ni tada zemlja nije ušla u rat, to je premalo da bi se smatrala pobednicom istog. Osim toga, nastavila je saradnju sa nacistima, a kada se nacistički vođa Adolf Hitler ubio 30. aprila 1945. Salazar je proglasio trodnevnu žalost u Portugalu i spustio zastave na pola koplja. Nije uradio isto kada je 12. aprila 1945. preminuo američki predsednik Frenklin Delano Ruzvelt, navodi sajt Portugal.com. Takođe, u Lisabonu je podignut spomenik Hrista Kralja u znak zahvalnosti što je ova zemlja izbegla razaranja Drugog svetskog rata.

Među zemljama pobednicama oba rata na ovoj mapi trebalo bi da se nađu i Crna Gora i Severna Makedonija. Crna Gora je bila samostalna kraljevina i saveznica Kraljevine Srbije na početku Prvog svetskog rata, a deo Jugoslavije u Drugom svetskom ratu, dok je Makedonija bila deo Kraljevine Srbije u Prvom svetskom ratu, a deo Jugoslavije u Drugom.

Nemačka predaja saveznicima 1945. godine... Foto: Петрусов Георгий / Sputnik / Profimedia

Na ovoj mapi kao zemlje koje su izgubile oba svetska rata navode se Nemačka, Austrija, Finska, Bugarska i Turska. Dok su Nemačka, Bugarska i Austrija nesporne kao dvostruke gubitnice (mada postoje malobrojni istoričari koji Anšlus, tj. nemačku aneksiju Austrije, uzimaju kao donekle olakšavajuću okolnost za tu zemlju), Turska to sigurno nije, dok je uloga Finske sve samo ne jasna.

Osmansko carstvo je učestvovalo u Prvom svetskom ratu na strani Centralnih sila (Nemačke, Austrougarske i Bugarske) i bilo je na gubitničkoj strani, a poraz je, uz neke druge faktore, doveo do propasti ove imperije i nastanka Turske. Međutim, Turska je u Drugom svetskom ratu bila neutralna sve do februara 1945, kada je objavila rat silama Osovine, koje su poražene nekoliko meseci kasnije. Kako nijedna turska jedinica nije ni videla borbu u najvećem sukobu u istoriji, svrstavanje na samom kraju je svakako premalo da bi se smatrala zemljom pobednicom, ali se ne može smatrati ni zemljom gubitnicom.

Kada je reč o Finskoj, ona je u Prvom svetskom ratu bila deo Ruskog carstva, pa je doživela sličnu sudbinu kao Rusija – nakon revolucije 1917. došlo je do građanskog rata. On je završen 1919. sticanjem nezavisnosti i nastakom republike. U Drugom svetskom ratu Finska se, nakon Zimskog rata sa SSSR, 1941. priključila silama Osovine i poražena je u septembru 1944.

Neobično je što među dvostruke gubitnice svetskih ratova nije svrstana Mađarska, koja je 1918. poražena kao deo Austrougarske, a 1945. kao članica sila Osovine. Za ovu zemlju navedeno je da je jedan svetski rat izgubila, a u jednom pobedila, što nije tačno.

Dosta zemalja ostavljeno je bez posebne boje, kao da su bile neutralne, ali za nekadašnje sovjetske republike to nije ispravno jer su kao deo Sovjetskog Saveta bile pobednice Drugog svetskog rata.

(Telegraf Nauka)