Pronađen japanski razarač potopljen u Drugom svetskom ratu

A. I.
A. I.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Tim istraživača pronašao je na dnu Pacifika čuveni japanski brod razarač koji su potopila američka torpeda tokom bitke u Drugom svetskom ratu.

Kako su istraživači naveli, na brodu koji je potonuo pre više od 80 godina, još se nalazila neiskorišćena municija, preneo je CBS News.

Razarač japanske carske mornarice "Teruzuki" lociran je pomoću podvodnog vozila na daljisnko upravljanje na dubini od preko 2.600 stopa, u blizini Solomonskih ostrva, saopšteno je iz Fonda za istraživanje okeana.

- Ovo je prvi put da je ljudsko oko ugledalo Teruzuki otkako je potopljen u velikoj pomorskoj bitci kod Gvadalkanala - naveo je Fond, koji je takođe objavio video-snimke olupine broda.

Razaračem Teruzuki, što na japanskom znači "sjajni mesec", komandovao je admiral Raizou Tanaka koji je među američkim snagama bio poznat po svojim opasnim napadima u sred noći, podseća CBS.

U decembru 1942, Teruzuki je pogođen američkim torpedima dok je pokušavao da zaštiti konvoj brodova za snabdevanje u blizini severne obale Gvadalkanala, navode istoričari. Najveći broj članova posade uspeo je da se spase, a njih devet je izgubilo život kada je razarač potonuo na dno okeana.

Kamera na podvodnom vozilu Nautilus, kojim je daljinski upravljano, prvi put je snimila olupinu broda 10. jula. Trup broda je prepolovljen, ali je municija još nedirnuta.

Na području kod Solomonskih ostrva vođeno je pet velikih pomorskih bitaka od avgusta do decembra 1942. Ova ostrva, locirana severoistočno od Australije, zbog svog strateškog značaja bila su teritorija koju su želeli i Japan i Savezničke snage u Drugom svetskom ratu, podseća CBS njuz.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>