„Oživeo“ teolog koji je oblikovao Katoličku crkvu: Da li je ovako izgledao Toma Akvinski?

A. I.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Ovako je možda izgledao Toma Akvinski... Foto: Ustupljena slika / Cicero Moraes

Toma Akvinski, sveštenik koji je oblikovao doktrinu Rimokatoličke crkve i jedan od najuticajnijih srednjovekovnih teologa i filozofa, „oživeo“ je u najnovijoj naučnoj studiji. Istraživači su uradili forenzičku aproksimaciju lica čuvenog teologa, a druga studija nedavno je otkrila i uzrok njegove misteriozne smrti 1274, piše Dejli mejl.

- Prvo smo rekonstruisali lobanju na osnovu fotografskih i strukturalnih podataka. Lobanja nije imala zube i vilicu, pa smo morali da projektujemo te strukture na osnovu CT skenova lobanja živih osaba. Kada je lobanja bila kompletna, koristili smo nekoliko tehnika da uradimo aproksimaciju lica – rekao je Cicero Moraes, brazilski forenzički 3D umetnik i glavni autor studije.

- Na kraju smo kombinovali sve podatke i dobili osnovu bistu u crno-beloj verziji, a zatim i kolor verziju na osnovu ikonografije sveca – dodao je on.

Postoje dve lobanje za koje se tvrdi da su pripadale Tomi Akvinskom. Jedna se čuva u Tuluzu, a druga u Privernu. Moraes je rekonstrukciju uradio na osnovu prve.

- Odlučili smo se za nju jer smo videli više istorijskih i strukturnih podataka o njoj nego o onoj iz Italije - rekao je Moraes.

Toma Akvinski pozvan je na Drugi lionski sabor 1274, na kome je papa Grgur X planirao da pregovara sa pravoslavnom crkvom o pomirenju. Iako je krenuo na put, nikad nije stigao do Liona. Smrt je pripisivana bolesti, ubistvu ili udarcu u glavu. Sada se čini da je najverovaniji razlog hronična subduralna hematoma.

Prikaz Tome Akvinskog iz 15. veka... Foto: Pictures From History / akg-images / Profimedia

U studiji objavljenoj u World Neurosurgery se naglašava izveštaj svedoka da je Toma Akvinski pao i udario glavu na putu iz Napulja. Preživeo je pad, ali se njegovo stanje pogoršalo i preminuo je nekoliko nedelja kasnije. Tim lekara smatra da je uzrok hronična subduralna hematoma.

(Telegraf Nauka/Daily Mail)