Vreme čitanja: oko 1 min.
Kineski arheolozi rekonstruisali lice na osnovu lobanje stare 5.000 godina
Vreme čitanja: oko 1 min.
Istraživači su kombinovali različite discipline, uključujući antropologiju, anatomiju, kompjuterske nauke i umetnost
Istraživači sa Instituta za kulturne relikvije i arheologiju provincije Liaoning i Arheološke škole na Univerzitetu Jilin digitalno su rekonstruisali lice čoveka iz kulture Hongšan koji je živeo tokom neolita. To su uradili na osnovu lobanje stare više od 5.000 godina.
- Rekonstruisano lice pripada muškarcu za koga se procenjuje da je imao između 25 i 30 godina - rekao je Li Haibo, zamenik direktora instituta.
On je napomenuo da je relativno dobro očuvana lobanja iskopana iz grobnice koja datira iz perioda kulture Hongšan, pronađena u grad Čaojang u Liaoningu, prenosi agencija Sinhua. Istraživači su kombinovali različite discipline, uključujući antropologiju, anatomiju, kompjuterske nauke i umetnost, da bi odredili pol i starost pojedinca - rekreirajući crte lica do detalja kao što su oči, koža i boja kose.
- To je prva rekonstrukcija zasnovana na lobanji pravog pretka Hongšana. Rekonstruisano lice se može smatrati do sada najpribližnijim realnosti - rekao je Li.
Prema Guo Dašunu, kineskom arheologu, otkriće kulture Hongšan postavilo je temelj za razumevanje raznovrsnog porekla kineske civilizacije.
- U poređenju sa tradicionalnim metodama restauracije skulptura, 3D tehnologija nudi veću naučnu preciznost, veću tačnost i poboljšanu efikasnost - rekao je Li.
Kako je naveo, kineski napredak u 3D tehnologiji kontinuirano pruža vredne uvide u arheološka otkrića, pomažući da se otkrije pravi izgled drevnih ljudi i produbljuje razumevanje istorije.
U maju ove godine Muzej Hunan u Čangši, u centralnoj kineskoj provinciji Hunan, objavio je sliku "3D digitalne figure" Ksin Žuija, jedne od najpoznatijih prirodnih mumija, dok su četiri meseca kasnije arheolozi u provinciji Henan otkrili rekonstrukcije lica dvojice muškaraca koji su živeli u blizini Žute reke tokom neolita, podseća kineska agencija.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Tragovi Rimskog carstva nalaze se u Srbiji
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.