„Ovo ne bi smelo da postoji“: Drevno kameno oruđe zbunilo arheologe, stil poznat, misterija je - ko su tvorci

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Kameno oruđe iskopano u severozapadnoj Kini pomoglo je misterioznoj grupi ljudi da preživi u hladnim i teškim uslovima pre između 50.000 i 60.000 godina. Ali ko je napravio to oruđe? Odgovor naučnika mogao bi da poljulja sve pretpostavke o ovom periodu kamenog doba, piše CNN.

Arheolozi su na nalazištu Longtan otkrili stotine kamenih predmeta u crvenkastoj glini. Utvrdili su da je oruđe napravljeno stilom poznatim po imenu kina, tipičnim za neandertalce, najbliže rođake modernih ljudi. Međutim, ono što je zbunilo istraživače je što ovakvo kameno oruđe nije dosad pronađeno u istočnoj Aziji, niti je dosad bilo bilo kakvih dokaza o tome da su neandertalci stigli toliko daleko na istok. To znači da ovo oruđe ili ne bi smelo da postoji u Longtanu ili su neka shvatanja o srednjem paleolitu i praistorijskim ljudskim vrstama pogrešna.

- Otkriće na nalazištu Longtan je izuzetno, jer dokumentuje ovu jedinstvenu tradiciju daleko, i to najmanje 7.000 ili 8.000 kilometara od regiona povezanog sa ovom praistorijskom industrijom – rekao je za CNN David Delpijano, postdoktorand na Univerzitetu u Ferari i jedan od autora studije.

Neandertalci su živeli u Evroaziji oko 400.000 godina, ali su nestali pre oko 40.000 godina (prema nekim stručnjacima oni su se tada utopili u homosapijense). Međutim, nema pronađenih ostataka ove vrste istočno od Altajskih planina.

Neandertalske kosti i skeleti su dosad pronalaženi u Zapadnoj Evropi kraj kamenog oruđa stila kina, nazvanog tako po francuskoj pećini La Kina. Taj stil proizvodnje kamenog oruđa arheolozi pripisuju neandertalskoj kulturi Musterijen.

Neverovatno otkriće u Longtanu moglo bi da ima „značajne posledice“ na naše razumevanje daleke prošlosti, dodao je Delpijano.

Moguće je da su neandertalci migrirali tako daleko na istok i stigli do današnje Kine, ali i da je neka druga ljudska vrsta pravila kameno oruđe neverovatno slično onom koje se proizvodilo u Evropi tokom srednjeg paleolita.

Među oruđem su otkriveni strugači, zašiljeni vrhovi, verovatno za koplja, kao i alati nalik testerama.

Analiza drevnog polena u nalazištu Longtan otkrila je da su klima i okruženje u jugozapadnoj Kini pre 50.000 ili 60.000 godina bili nalik onima u Evropi tog perioda. Ipak, nije otkriven nijedan životinjski ostatak kraj alata, pa se ne zna da li su proizvođači ovog kamenog oruđa lovili i jeli slične životinje kao neandertalci u Evropi.

Moguće je da su neandertalci otišli tako daleko na istok, dodaje Delpijano, ali je moguće i da su se negde zapadnije sreli sa nekom srodnom vrstom poput denisovaca, koji su zatim tehnologiju izrade kamenog oruđa preneli dalje na istok. Za denisovce se zna da su živeli u celoj Aziji.

Studija o ovom otkriću objavljena je u žurnalu Proceedings of the National Academy of Sciences.

(Telegraf Nauka/CNN)

Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ljubomir

    7. maj 2025. | 19:28

    Objašnjenje je vrlo prosto! Nije bilo kolektivnog zapada, a posebno nije bilo USA, pa time nije bilo ni sankcija tadašnjim stanovnicima Kine! Uvoz je bio slobodan, kao i protok oruđa i oružja!

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>