Izotopi otkrili velike tajne srednjovekovnih farmi: Jedna stvar iznenadila istraživače

Vreme čitanja: oko 1 min.

Arheolozi proučavali cistercitsko imanje iz 13. veka

Srednjovekovni prikaz poljoprivrednih radova... Foto: British Library / akg-images / Profimedia

Analize stabilnih izotopa korišćene su za otkrivanje tajni srednjovekovne poljoprivrede u studiji naučnika Odeljenja za arheologiju Karlovog univerziteta. U istraživanju su ispitani dokazi o zemljoradničkoj aktivnosti u cistercitskom imanju iz 13. veka, a ono što ih je iznenadilo je da su se tadašnji farmeri mnogo više bavili uzgojem žitarica nego stočarstvom.

Izotopski podaci pružaju jasne signale o kultivaciji semena i načinu uzgoja, piše Phys.org.

- Analize izotope ugljenika i azota u zemljištu su inovativna metoda za rekonstrukciju istorijskih poljoprivrednih aktivnosti koje su do sada bile neprimetne. Ovaj pristup ne samo da nam otkriva kako su usevi uzgajani, već nam pokazuje i uticaj srednjovekovne poljoprivede na okruženje, što nam pruža više podataka o ekološkim i ekonomskim aktivnostima tog vremena – rekao je dr Martin P. Janovski, glavni autor studije.

Studija objavljena u Scientific Reports ima veliki značaj za arheološka i ekološka istraživanja.

Identifikacijom specifičnih markera izotopa povezanih sa srednjovekovnim korišćenjem zemlje, istraživači sada mogu da naprave razliku između uzgoja useva i aktivnosti na ispaši sa velikom preciznošću.

To im daje priliku da bolje razumeju kako su se menjale zemljoradničke aktivnosti tokom vekova, pa i kakav je dugoročni uticaj ljudskih aktivnosti na zemljište i ekosisteme.

Otkriveno takođe demonstrira vrednost kombinovanja analize izotopa sa tehnikama poput LIDAR-a za otkrivanje nekadašnjih farmi. Sav taj metodološki napredak ima potencijal da transformiše način na koji naučnici proučavaju nekadašnje prostore.

(Telegraf Nauka/Phys.org)