Rendgenski mikroCT otkriva minojske grnčarske tehnike iz srednjeg bronzanog doba

D. M.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Istraživači sa Univerziteta Ka-Foskari u Veneciji došli su do uvida u drevne grnčarske tehnike putem rendgenske mikrokompjuterizovane tomografije.

Trodimenzionalni snimci rekonstruišu složene procese kritskog grnčarstva iz srednjeg bronzanog doba, predstavljajući novu metologiju za analizu drevnog grnčarstva, piše Phys.org.

Metoda mikroCT je prvi put primenjena na eksperimentalne keramičke vaze, koje su napravljene ili samo na grnčarskom točku ili pomoću manuelnih tehnika i grnčarskog točka.

Cilj istraživanja je identifikacija glavnih tehnika oblikovanja u drevnom grnčarstvu. Tradicionalna makroskopska analiza često nije dovoljna pošto grnčarski točak može da prikrije površinske tragove inicijalnog oblikovanja.

Upotreba mikrokompjuterizovane tomografije omogućava detaljnu 3D vizuelizaciju i kvantifikaciju grnčarskih komponenti, uključujući kamene čestice, šupljine i strukturne spojeve, bez oštećenja artefakata.

U studiji su korišćene kopije minojskih vaza iz Festosa na jugu Krita, u multidisciplinarnoj laboratoriji Međunarodnog centra za teorijsku fiziku u Trstu.

Eksperimentalne kopije je napravio kritski grnčar Vasiliki Politakis po striktnim eksperimentalnim procedurama, koristeći prirodne gline i oruđa iz minojskih vremena. Primenjene su četiri grnčarske tehnike.

Integracija informacija dobijenih pomoću mikroCT sa tradicionalnim makroskopskim opservacijama pokazala se kao moćan metod za rekonstrukciju tehnoloških procesa u drevnom grnčarstvu.

Ova integracija mikroCT u arheološka istraživanja daje nove mogućnosti za neinvazivnu analizu artefakata kulturne baštine, kažu naučnici. Ovo inovativno istraživanje otvara nove puteve za izučavanje drevnog grnčarstva i predstavlja model za buduća arheološka istraživanja.

Ne samo da nalazi obogaćuju naše znanje o minojskoj grnčariji, već i demonstriraju potencijal kombinovanja tradicionalnih i digitalnih metoda u arheološkom istraživanju.

(Telegraf Nauka/Phys.org)