Snimak iz svemira šokirao ljude! Niko nije očekivao ono što je astronaut NASA zabeležio

A. I.
A. I.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 3

Američki astronaut Donald Don Petit, koji je trenutno u Međunarodnoj svemirskoj stanici, dobro je poznat javnosti zbog spektakularnih fotografija iz svemira. Dok često na svom Instagram nalogu deli najneverovatnije fotografije Zemlje ili svemira, kratak video koji je postavio nedavno na svoju Instagram stranicu šokirao je mnoge.

Ne, kako bi možda neko pomislio, zbog neke slučajno usnimljene tajne poput vanzemaljaca ili nekih mračnih eksperimenata, već kratkog prikaza svakodnevice na orbitalnoj stanici o kojoj malo ko razmišlja.

Don Petit je snimio kesicu pistaća magnetom prikačenu za sto sa makazama, medom, sosovima i mnogim drugim sitnicama, a onda je tu kesicu lagano udario i dva pistaća su, kao na usporenom snimku, poletela iz kesice, a on ih je brzo uhvatio i pojeo.

- Orbitalni držač pistaća – napisao je Don Petit uz snimak od nekoliko sekundi.

Međutim, ono što na snimku šokira, nije to što se vidi, već ono što se čuje – gotovo nepodnošljiva buka mašina na Međunarodnoj svemirskoj stanici.

Pošto je na ISS rad mašina, različitih pumpi i ventilatora, neophodan za održavanje života – kontrolu toplote, vlažnosti, kiseonika, ugljen-dioksida… - pozadinska buka je prilično jaka. I čuje se konstantno. Neke druge mašine, koje se koriste za eksperimente, mogu biti još bučnije. Prema nekim procenama, astronauti u proseku moraju mesecima da žive sa bukom od 72 decibela.

Međunarodna svemirska stanica Međunarodna svemirska stanica... Foto: Tanjug/Roscosmos/AP

- Visok nivo buke može biti problem za astronaute. Može da utiče na njihovo mentalno i fizičko zdravlje. Može da izazove stres, poveća broj otkucaja srca, pa i podigne pritisak – navodi portal Let’s talk Science.

Don Petit je rođen 20. aprila 1955. i trenutno ima 69 godina. Doktor je hemijskog inženjeringa, a njegov izum šolje za nultu gravitaciju prvi je patent smišljen u svemiru. Astronaut NASA je postao 1996. i trenutno je na svojoj četvrtoj misiji u svemiru, koja je ujedno i treći boravak u ISS.

U svemiru se trenutno nalazi 10 ljudi. Uz Dona Petita, u ISS su njegovi zemljaci Buč Vilmor i Sunita Vilijams, koji su su u junu 2024. došli na 8 dana, a onda su zbog kvara Boing Starlajnera ostali zaglavljeni, kao i Nik Hejg. Sa njima su tu i ruski kosmonauti Aleksej Ovičin, Ivan Vagner i Aleksandar Gorbunov.

Na kineskoj svemirskoj stanici Tjangong (Nebeska palata) trenutno se nalaze tajkonauti Caj Šuže, Song Lingdong i tajkonautkinja Vang Haoce.

(Telegraf Nauka)

Video: Sonda Parker ponovo dodirnula Sunce

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vasko

    6. februar 2025. | 16:01

    Ja pomislio snimili ravnu ploču..

  • MirkoSlavko

    6. februar 2025. | 16:31

    Pa i jesu snimili ravnu ploču. Eno tu, ispod grickalica.

  • Vodolijax

    6. februar 2025. | 16:22

    A naša pevačica Milica Pavlović za sebe kaže da je surovi profesionalac........

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>