Misteriozna „crna rupa“ u Pacifiku izazvala neobuzdane priče na internetu

D. M.
D. M.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Slika na platformi „Gugl mape“ iz oktobra 2021. godine prikazala je misterioznu, trouglastu mračnu površinu usred Pacifičkog okeana, izazivajući bizarne glasine o njenom poreklu. Međutim, ispostavilo se da u pitanju malo ostrvo sa neverovatno gustom pokrivenošću drvećem.

Ostrvo Vostok se nalazi u sastavu Republike Kiribati. To koralno ostrvo je prekriveno drvećem tako da izgleda kao neka „crna rupa“. Zapanjujući satelitski snimak iz 2021. prikazuje čudnu, potpuno crnu trouglastu strukturu usred Pacifika.

Misterizni objekat, koji je naširoko nazivan „crnom rupom“, tada je izazvao razuzdane priče na internetu. Ipak, ubrzo se pokazalo da je reč o nenaseljenom ostrvu gusto pokrivenom drvećem.

Snimak je inicijalno podeljen na Redditu i, uprkos tome što je u opisu stajalo „ostrvo“, privukao je brojne spekulacije u komentarima koje su objavili tabloidni mediji. Bizarne ideje su uključivale duboku jamu ispod površine planete i tajnu vojnu bazu koja je zamagljena.

Međutim, brzo je potvrđeno da je mračna površina u stvari ostrvo Vostok, jedna od 33 kopnene mase koje čine Republiku Kiribati na jugu Pacifika. To koralno ostrvo ima površinu od samo 0,25 kvadratnih kilometara i nalazi se oko 6.000 kilometara istočno od Australije.

Crna boja na snimku je rezultat guste populacije drveća Pisonia, koje skoro potpuno ispunjava unutrašnjost ostrva. Ovo drveće je tamnozeleno, ali u tako velikoj koncentraciji izgleda mnogo tamnije iz niske orbite oko Zemlje.

Pisonia drveće raste toliko blizu jedno drugog da često sprečava bilo koju drugu vrstu drveta ili biljke da se razvije između pošto blokira mnogo svetlosti.

Gusto lišće takođe privlači brojne morske ptice, koje budu prekrivene lepljivim semenjem i tako ga šire na druga ostrva. U drugim delovima sveta, zabeleženo je da se neke ptice toliko zalepe da budu zarobljene i umru. Zbog toga je ponekad mnoštvo kostiju ispod drveća.

Pre nego što su ga ruski istraživači otkrili 1820, nije bilo znakova da su ljudi ikad naseljavali ostrvo Vostok i otad nema stalnih stanovnika – verovatno zato što na ostrvu ne postoji pouzdan izvor sveže vode.

(Telegraf Nauka/Live Science)

Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>