Ovo je najstarija „moderna“ ptica: Živela je u opasnim vodama oko Antarktika

A. I.
A. I.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Naučnici sa Univerziteta u Ohaju otkrili su sačuvani fosilni ostatak lobanje ptice koja je živela u periodu mezozoika i delila Zemlju sa dinosaurusima.

Pred kraj trijasa, geološkog perioda mezozoika koji obuhvata vreme od pre 245 miliona godina kada su Zemljom vladali dinosaurusi, živela je i najstarija poznata vrsta „modernih“ ptica. One su podsećale na današnje divlje guske, tvrde naučnici sa Univerziteta u Ohaju, prenosi Rojters.

Kažu da su se te ptice hranile ribom koju su lovile u opasnim vodama oko Antarktika. Lobanja je duga 7,6 centimetara, ali je verovatno bila duža tokom života ptice.

Fosilni ostatak ptice pronađen kod ostrva Vega blizu Antarktika naučnici su nazvali Vegavis procenjujući da je ova vrsta živela u periodu od pre oko 69 miliona godina i nestala otprilike tri miliona godina pre udara asteroida koji je označio kraj perioda Krede i uništio dinosauruse.

Vegavis je očigledno bio specijalizovan za lov na ribe i drugi plen pod vodom u plitkom morskom ekosistemu Antarktika, područja koje u to vreme nije bio pusto zemljište prekriveno snegom i ledom kao danas, već pod gustim šumama i umerenom klimom.

- Ptice su evoluirale tokom jure iz malih pernatih dinosaurusa. Smatramo da bi mogli postojati još stariji primerci - rekao je evolucioni biolog i naučni istraživač sa Univerziteta u Ohaju Patrik O'Konor.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Sonda Parker ponovo dodirnula Sunce

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>