
Revolucionarna studija Astrobiološkog instituta NASA povučena posle 15 godina: „Podaci su bili manjkavi“
Revolucionarna studija iz 2010. godine, na kojoj su radili stručnjaci Astrobiološkog instituta američke svemirske agencije NASA, objavila je da postoje mikrobi koji mogu da se hrane arsenom. Međutim, nakon 15 godina u žurnalu Science rešili su da studiju povuku zbog kontaminiranih i pogrešnih podataka.
Autori studije ne slažu se s tom odlukom, piše LiveScience.
Istraživački tim, koji je predvodila Felisa Volf-Sajmon sa Astrobiološkog instituta, pronašao je soj mikroba nazvan GFAJ-1 u slanoj vodi arsenom bogatog jezera Mono u Kaliforniji.
Volf-Sajmonova i njen tim su u laboratoriji uzgojili GFAJ-1 zamenivši fosfor, ključnu komponentu DNK, arsenom, koji je obično veoma otrovan za žive organizme. Rezultati su 2010. objavljeni u žurnalu Science.
Pre nego što je rad objavljen, NASA je podgrejala interesovanje za otkriće obavestivši medije da će održati konferenciju za štampu kako bi „razmatrali astrobiološko otkriće koje će uticati na potragu za dokazima o vanzemaljskom životu“. Ubrzo nakon toga, otkriće mikroba GFAJ-1 je brzo postalo popularno i pozdravljeno je kao prekretnica u astrobiologiji. To je preokrenulo shvatanje biologa o osnovnim uslovima za život, prividno dokazujući da je „život zasnovan na arsenu“ moguć.
- Otkrili smo mikrob koji radi nešto novo, gradi delove seve od arsena. Ako nešto ovde na Zemlji može da uradi nešto tako neočekivano, šta još život može da uradi što još nismo videli? - rekla je tada Volf-Sajmonova.
Ipak, kritike na račun studije su ubrzo počele da pristižu, i do trenutka kada je Science objavio rad, originalna studija je bila propraćena sa osam stručnih komentara spoljnih stručnjaka koji su ukazivali na ključne naučne nedostatke u metodama i interpretacijama.
Dve studije objavljene u časopisu Science 2012. pokušale su da repliciraju otkrića Volf-Sajmon i njenih kolega o ishrani arsenom. Obe studije su utvrdile da GFAJ-1 može da toleriše visoke nivoe arsena, ali da ne može da ga koristi umesto fosfora kao gradivni element za život.
Iako kontroverzna studija o „životu zasnovanom na arsenu“ nikada nije replicirana, nije bila povučena jer nije bilo namerne prevare ili nedoličnog ponašanja. Ali u poslednjih pet godina, Science je počeo da povlači radove i iz drugih razloga, osim prevare i nedoličnog ponašanja. U četvrtak 24. jula, Science je odlučio da zvanično povuče studiju Volf-Sajmon i njenih kolega.
- Jedan od stručnih komentara je istakao da nukleinske kiseline koje su analizirane nisu bile dovoljno prečišćene. S obzirom na dokaze da su rezultati bili zasnovani na kontaminaciji, Science smatra da je ključni zaključak rada zasnovan na manjkavim podacima - napisali su u blogu Valda Vinson, izvršna urednica žurnala Science, i Holden Torp, glavni urednik žurnala Science.
Autori studije, međutim, ne podržavaju povlačenje.
- Sporovi oko zaključaka radova, uključujući i to koliko su dobro potkrepljeni dostupnim dokazima, normalan su deo naučnog procesa. Iako je naš rad mogao biti detaljnije napisan i razmotren, mi stojimo iza podataka onako kako su predstavljeni – napisali su oni u pismu takođe objavljenom u četvrtak.
(Telegraf Nauka/LiveScience)
Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.