
„Možda su slatki, ali nisu strašni vukovi“: Naučnici kritikuju „oživljavanje“ vrste izumrle pre 12.000 godina
Strašni vuk ili strahovuk (Aenocyon dirus), životinja izumrla pre oko 12.000 godina, „oživela“ je u neverovatno naučnom poduhvatu. Tako bar tvrde u kompaniji „Colossal“, istoj onoj koja se proslavila najavom da će vaskrsnuti runaste mamute, pticu dodo, tasmanijskog tigra... Naravno, vest o tome da životinje, koje su postale popularne zbog serije „Igra prestola“, odjeknula je planetom i oduševila mnoge. Naučna zajednica, međutim, ovu vest dočekala je na nož uz komentar da su „ovi vukovi slatki, ali da nisu strašni vukovi“.
- Tačno 1. oktobra 2024, prvi put u ljudsko istoriji, „Colossal“ je uspešno obnovio nekad izbrisanu vrstu kroz naučni proces „oživljavanja“. Posle više od 10.000 godina odsustva, naš tim je ponosan što vraća strašnog vuka na svoje mesto u ekosistemu – navedeno je u saopštenju na sajtu kompanije.
Romul, Rem i Kalisi
Javnosti su predstavljeni blizanci Romulus i Rem (inspirisani imenima blizanaca koji su osnovali Rim), kao njihova sestra Kalisi (nazvana po tituli i nadimku junakinje iz „Igre prestola“), a vest je završila i na naslovnoj strani magazina Tajm.
Međutim, naučnici koji su pažljivo pročitali objavljene podatke o projektu nisu tako oduševljeni. Naglašavaju da ceo proces nije oživljavanje izumrle vrste, već samo genetsko modifikovanje postojeće da na nju liči. Posebno zato što su dve vrste razdvojene tokom više miliona godina evolucije i nekoliko miliona „slova“ DNK.

- Rekao bih da ova životinja nije strašni vuk i nije tačno reći da je strašni vuk vraćen u život. Ovo je modifikovani sivi vuk. Dvadeset promena na 14 gena nije dovoljno. Ali može se dobiti sivi vuk koji čudno izgleda – rekao je za MIT Technology Review Anders Bergstrom, profesor Univerziteta Istočne Anglije specijalizovan za vukove.
Na takve kritike Bet Šapiro, ekspertkinja za drevni DNK sa Univerziteta Kalifornije u Santa Kruzu i glavni naučni direktor kompanije Colossal, odgovara da je to „filozofska rasprava o imenu“.
- To je strašni vuk. Imam osećaj da sad kažem to, a da će svi moji prijatelji taksonomisti biti u fazonu: „Ok, više ne pričam s njom“. Ali to nije sivi vuk. Ne izgleda kao sivi vuk – rekla je ona za MIT Technology Review.
Zašto strašni vuk, a ima belo krzno?
- Najupečatljivija stvar kod njih je bela boja. Belo krzno možda bi imalo smisla u snežnom pejzažu, ali jedno od mesta gde je najviše strašnih vukova živelo bila je okolina današnjeg Los Anđelesa, a to nije bio snežni pejzaž čak ni tokom ledenog doba. Ako pogledate sisare u ovom regionu danas, nisu beli. Zbunjena sam objavom da su se strašni vukovi vratili – rekla je Majrin Balisi, paleontološkinja specijalizovana za fosile strašnih vukova.
Bergstrom dodaje da izmene gena jednostavno ne čine ove vukove strašnim vukovima.
- Sumnjam da je 20 izmena dovoljno da se sivi vukovi pretvore u strašne vukove. Potrebne su stotine ili hiljade izmena, niko to tačno ne zna. To je jedno od onih nerešenih pitanja iz biologije. Ljudi raspravljaju koliko malih razlika čini jednu vrstu različitom. Niko ne zna, ali ja naginjem ka brojnim malim razlikama. Mnogi su skeptični prema onome što Colossal radi, ali mislim da je zanimljivo što neko to pokušava – rekao je on.
Lav Dalen, profesor evolutivne genetike u Centru za paleogenetiku Univerziteta u Stokholmu i savetnik Colossala, kaže da je pitanje da li je ovo strašni vuk filozofsko.
- Nije tajna da je ovo 99,9 odsto sivi vuk. U naučnoj zajednici biće postavljeno pitanje koliko gena treba izmeniti da bi postao strašni vuk – rekao je on za Al Džaziru.

Ovi strašni vukovi su drugi rod
Tejlor Mekoj, paleontolog volonter Prirodnjačkog muzeja Karnegi, na Iksu je napisao da se „mnogo priča o vaskrslom strašnom vuku“.
- Da budemo jasni, ovo izgleda da nije strašni vuk, već samo sivi vuk, što je drugi rod, sa izmenjenim genima – poručio je.
New Scientist navodi da je mnogo toga o ovim vukovima nepoznato, uključujući i to šta će se desiti sa njima jer im nije dozvoljeno razmnožavanje.
- Mi se držimo morfološkog koncepta definicije vrsta i kažemo ako liče na tu vrstu, onda su pripadnici te vrste – rekla je Bet Šapiro.
(Telegraf Nauka/MIT Technology Review)
Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
reMark
"Možda su slatki, ali nisu strašni“.. .
Podelite komentar