
„Činilo se da je to nemoguće“: Postala majka sa oko 100 godina
Ugrožena džinovska kornjača Chelonoidis niger porteri postala je najstarija „prvorotka“ svoje vrste nakon što su se njeni prvi mladunci izlegli u trenutku kada ona ima oko 100 godina. Ova kritično ugrožena vrsta izlegla je jaja u Zoološkom vrtu u Filadelfiji, saopštila je ova organizacija.
Ženka Mami i mužjak Abrazo, navodi se, dva su najstarija stanovnika zoo vrta. Veruje se da imaju oko 100 godina, ali se tačna starost ne zna. Ipak, zna se da je Mami stigla u ovaj prostor 23. aprila 1932.
- Ovo je značajan trenutak za istoriju filadelfijskog zoo vrta i veoma smo uzbuđeni. Mami je stigla ovde 1932, što znači da svako ko nas je posetio poslednje 92 godine sigurno ju je video. Naša vizija je bujanje populacije ovih kornjača u narednih 100 godina – rekla je Džo-El Mogerman, predsednica i direktorka vrta.
Kako navodi LiveScience, kornjače i drugi reptili obično imaju sposobnost reprodukcije nakon što dosegnu zrelost. Ne zna se koliki je prosečni životni vek vrste Chelonoidis niger porteri, ali se zna za primer jedinke koja je napunila 171 godinu.
Nakon parenja, Mami je snela 16 jaja u novembru 2024, nakon čega su ih čuvari stavili u inkubatore.
- Pre ovog izleganja postojale su samo 44 ove kornjače u američkim zoo vrtovima, pa je ovo značajno za populaciju. Nadamo se da možemo da ponovimo ovaj uspeh, tim u Filadelfiji postigao je nešto što smo mislili da je nemoguće – rekla je Ešli Ortega, koordinator za ovu vrstu kornjača u Teksasu.
(Telegraf Nauka/LiveScience)
Video: Ova morska kornjača je jako ugrožena vrsta na našoj planeti
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.