Bugarski naučnici razvijaju antibakterijske materijale za saniranje oštećenih tkiva

Đ. Đ.
Đ. Đ.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Bugarski naučnici rade na razvoju antibakterijskih keramičkih materijala i polimera koji su kompatibilni sa ljudskim tkivom, a koji mogu da se primene u saniranju oštećene strukture kostiju, prenose danas bugarski mediji.

Naučnici sa Instituta za elektroniku bugarske Akademije nauka koriste u ovom projektu lasere sa ultra-kratkim pulsom kako bi pojačali antibakterijska svojstva ovih materijala, izvestila je agencija BTA.

Rezultati laboratorijskih studija pokazuju uticaj laserskog zračenja na ćelijski sastav površina što je neophodno za efikasno saniranje oštećenog tkiva.

Kako je istraživanje pokazalo, bakterijskim ćelijama je teže da se zadrže na materijalima tretiranim laserom, a takvi materijali mogu naći primenu u medicini i ekologiji.

Istraživanje pod vođstvom profesorke Albene Daskalove označeno je kao do sada najambiciozniji naučni projekat bugarskog Instituta za elektroniku u 2024, a njegovi rezultati objavljeni su u pet prestižnih međunarodnih naučnih časopisa, navodi BTA.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Novosađanka menjala grad za prostranstva Durmitora, sa konjem Bambijem krstari nestvarnim predelima

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>