Otkriven suplement koji izaziva samouništenje ćelija raka prostate i leči retke bolesti
Rak prostate je među najčešćim malignim oboljenjima kod muškaraca, a iako je kod mnogih slučajeva lečen, postoje i oni koji postanu otporni na sve terapije, postajući veoma agresivni. Ova opasna bolest postavlja izazove u medicini, ali nedavno otkriće moglo bi da ponudi revolucionarna rešenja.
Istraživači sa laboratorije Kold Spring Harbur (CSHL) u Nju Jorku otkrili su da suplement menadion, koji je prekursor vitamina K, pokazuje obećavajuće rezultate u usporavanju napredovanja raka prostate kod miševa, pružajući mogućnost za primenu kod ljudi. Ovaj suplement takođe ima potencijalnu primenu u lečenju retke bolesti miotubularne miopatije, koja pogađa novorođenu decu, piše SciTech Daily.
Priča o menadionu počinje pre više od dve decenije, kada je Nacionalni institut za rak pokrenuo SELECT trial (2001) kako bi istražio da li suplementacija vitaminom E, poznatim antioksidantom, može da leči ili spreči rak prostate. Ovaj test obuhvatio je 35.000 muškaraca i trebalo je da traje 12 godina.
Međutim, već nakon tri godine, učesnicima je savetovano da prestanu sa uzimanjem suplemenata. Vitamin E ne samo što nije uspeo da spreči rak prostate, nego je kod određenog broja učesnika zapravo povećao rizik od obolevanja. Ovi rezultati izazvali su novu radoznalost kod istraživača.
- Ako antioksidant nije uspeo, šta bi se desilo kada bismo primenili pro-oksidant? – postavio je pitanje profesor Lojd Trotman, koji je vodio istraživanje u CSHL-u.
Menadion, koji je prekursor vitamina K, u ovom slučaju pokazuje izuzetne rezultate. Kao pro-oksidant, menadion ima suprotan efekat od antioksidanata, jer izaziva stres u ćelijama i ometa njihove osnovne procese preživljavanja. Trotmanov tim otkrio je da menadion, kada se primenjuje na miševe sa rakom prostate, utiče na preživljavanje i napredovanje raka, usmeravajući ga ka uništenju ćelija raka.
Kako tačno menadion deluje na ćelije raka prostate? Menadion utiče na lipid PI(3)P, koji deluje kao identifikaciona oznaka za ćelijski transport. Bez ove oznake, ćelije ne mogu da recikliraju materijale koje primaju, zbog čega dolazi do zastoja u njihovim procesima. Kao rezultat, ćelije se nakupljaju, naduvaju i na kraju eksplodiraju. Ovo dovodi do usporavanja napredovanja raka i omogućava organizmu da se bori sa bolešću.
- To je kao transportni čvor, kao JFK aerodrom. Ako sve što dolazi odmah postane neprepoznatljivo, niko ne zna kuda bi trebalo da ide sledeći avion. Novi materijali stalno dolaze, i čvor počinje da se širi. Na kraju to dovodi do eksplozije ćelije - slikovito je opisao ovaj efekat Trotman.
Ovaj pristup bio je radikalno drugačiji od tradicionalnih tretmana i pokazao je značajan potencijal.
S obzirom na uspeh u eksperimentima sa miševima, Trotman se nada da će uskoro moći da sprovede pilot studije kod ljudi sa rakom prostate. Iako je još uvek u ranoj fazi, on smatra da bi menadion mogao da predstavlja značajnu terapiju za muškarce sa ranim stadijumima raka prostate, koji su tek dijagnostikovani, i da bi mogao da uspori napredovanje bolesti. Trotman i njegov tim već planiraju istraživanja koja bi mogla da daju ključne odgovore u narednim godinama.
- Naša ciljana grupa bili bi muškarci koji dolaze na biopsiju i kod kojih je dijagnostikovana rana faza bolesti. Pitamo se da li bi, ako počnu da uzimaju ovaj suplement, mogli da usporimo bolest - rekao je Trotman.
Osim što pokazuje obećanje u lečenju raka prostate, menadion bi mogao da bude ključni faktor i u lečenju miotubularne miopatije, retke i smrtonosne bolesti koja pogađa novorođene dečake. Ova bolest sprečava rast mišića, a deca koja obole od nje obično ne prežive do odraslog doba. Trotman i njegov tim otkrili su da menadion može udvostručiti životni vek miševa sa ovom bolešću, iscrpljujući PI(3)P i time omogućavajući mišićima da rastu i funkcionišu bolje.
Ako se ovi rezultati potvrde kod ljudi, to bi moglo značiti da bi deca sa miotubularnom miopatijom mogla dobiti više vremena za život i razviti bolje mišićne funkcije. Ovaj razvoj mogao bi da bude izuzetno važan za porodice koje se suočavaju sa ovom teškom dijagnozom.
Iako su eksperimentalni rezultati na miševima obećavajući, pred istraživačima je još mnogo posla pre nego što se menadion može primeniti kao terapija kod ljudi. Naredna istraživanja i pilot studije biće ključne u određivanju sigurnosti i efikasnosti ovog suplementa u ljudskom lečenju.
Menadion je otkrio svoj potencijal u lečenju raka prostate i miotubularne miopatije, ali još uvek nije jasno koliko će vremena biti potrebno da se ove terapije razviju u kliničku praksu. U svakom slučaju, ovo otkriće otvara nova vrata u oblasti onkologije i genetike, nudeći nadu za bolji kvalitet života pacijenata širom sveta.
(Telegraf Nauka / SciTech Daily)
Video: Razgovor sa Gregom Gejdžom, čovekom koji zna kako naš mozak radi
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.