
Drevni petroglifi ponovo vidljivi na plaži: Razlog za to - oseka i kretanje peska
Drevni petroglifi, stari najmanje pola milenijuma, ponovo su vidljivi na plaži havajskog ostrva Oahu. Razlog za to su sezonska kretanja talasa koja su uklonila pesak s kamene ploče na kojoj se nalazi više od 20 crteža, uglavnom ljudskih figura.
Petroglife je lako uočiti tokom oseke, kada blagi talasi zapljuskuju klizave, neonsko-zelene alge koje rastu na delu peščara. Ovo je prvi put da je čitava ploča sa petroglifima vidljiva otkako su ih pre devet godina prvi put primetili dvoje gostiju koji su boravili u rekreativnom centru američke vojske u zalivu Vajane, na oko sat vremena vožnje od Honolulua, piše AP, a prenosi Phys.org.
Glen Kila, potomak starosedelaca Havaja, kaže da veruje kako ponovno pojavljivanje ovih drevnih umetničkih dela predstavlja poruku njegovih predaka.
- To govori zajednici da se nivo okeana podiže - rekao je Kila, priznati stručnjak za lokalnu kulturu i istoriju Vajanaea.
Zvaničnici vojske pokušavaju da uspostave ravnotežu između zaštite petroglifa i njihove dostupnosti na javnoj plaži.
Džon i Sendi Stoun su pogledali tablice plime i oseke i vozili su se oko 30 minuta od svoje kuće rano u utorak kako bi ih videli, nakon što su na lokalnoj televiziji gledali izveštaj o petroglifima.
- Bilo je tako zanimljivo dodirnuti ih. Bio je zanimljiv osećaj na taj način se povezati sa prošlošću - rekao je Džon Stoun, koji živi na relaciji Havaji-Kalifornija.
Teško je utvrditi starost petroglifa, ali arheološko nalazište u tom području staro je oko 600 godina, rekla je Laura Gilda, arheolog iz garnizona američke vojske na Havajima. Prema Kilinim rečima, Havajci su stigli u Vajane pre najmanje 1.000 godina.
Arheolozi su identifikovali ukupno 26 petroglifa. Od 18 antropomorfnih figura, osam je prikazano sa mogućim muškim genitalijama, dok je pol ostalih neutvrđen, navodi se u izveštaju.
Čitava ploča se prostire na dužini od oko 35 metara, rekla je Gilda.
Kada su se drevni petroglifi prvi put ponovo pojavili u julu 2016. godine, to je bilo nakon kasnih prolećnih i ranih letnjih oluja, uključujući uragane, sa velikom aktivnošću talasa koji su odneli pesak, rekla je Gilda. Bili su vidljivi neko vreme, a zatim su ponovo prekriveni.
Kila je rekao da, kada je vojska 1930-ih godina preuzela to područje i iselila starosedeoce Havaja, uključujući njegovu porodicu koja je tu živela generacijama. Njegova čukunbaba je odbila da ode, pa je njegova porodica zamenila planinsko zemljište sa plantažom kafe kako bi ona mogla da ostane u blizini zaliva.
(Telegraf Nauka/AP/Phys.org)
Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.