Rešena misterija "stene sudbine": Dešifrovani natpisi tajnovitog artefakta pred kojim se krunisao Čarls
Konačno je rešena misterija "stene sudbine", ili "kamena sudbine", piše Daily Mail.
Stena sudbine je moćan simbol britanske monarhije. Poznata i kao Stena iz Skuna, ovaj vekovima stari artefakt postavlja se ispod stolice za krunisanje britanskih monarha od 13. veka, uključujući i krunisanje kralja Čarlsa III u maju 2023. godine.
Uoči kraljeve krunidbe, suptilni tragovi na kamenu otkrili su ranije nepoznate rimske brojeve – XXXV, odnosno 35. Sada je stručnjak otkrio značenje ove misteriozne oznake, za koju smatra da je nastala tek početkom 1950-ih godina.
Profesorka Sali Foster, arheološkinja sa Univerziteta Stirling, veruje da je stena sudbine zapravo jedan od 35 delova originalnog bloka od peščara.
Ostalih 34 manjih fragmenata odvojeno je od drevnog artefakta nakon njegove poznate krađe iz Vestminsterske opatije 1950. godine.
„Sve mi se poklopilo – 34 fragmenta plus jedan kamen jednako 35“, rekla je profesorka Foster za agenciju PA.
„Naravno, ne mogu ovo da dokažem, ali šta bi drugo moglo biti?“
Profesorka Foster smatra da je oznaku načinio Robert „Berti“ Grej, škotski nacionalista i klesar, koji je nadgledao restauraciju Stene sudbine 1951. godine.
Tokom upada u Vestminstersku opatiju 1950. godine, kada su četvoro studenata vratili stenu u Škotsku, ona se prepolovila, a Grej je kasnije nadgledao njegovu popravku.
Veruje se da je tokom restauracije nastalo više od 30 fragmenata, iako Grej nikada nije otkrio tačan broj pre svoje smrti 1975. godine.
Međutim, rimski brojevi sugerišu da ukupan broj iznosi 35 – 34 fragmenta i glavna ploča teška 152 kg, koja je nakon krunisanja 2023. godine izložena u Pertu.
Profesorka Foster je dodala: „On [Berti Grej] je zapisao na kamenu ‘ovo je 35.’
„To se uklapa u njegov smisao za humor i želju da ostavi svoj trag na kamenu.“
Već je pokrenuta potraga za pronalaskom do 30 nestalih fragmenata Stene sudbine, iako je poznato da je jedan komad poklonjen bivšem škotskom premijeru Aleksu Salmondu i čuvan u sedištu SNP-a.
Profesorka Foster već je dobila informacije o nekoliko fragmenata koji su ostali u privatnom vlasništvu, uključujući i jedan koji je završio na Orknijskim ostrvima.
Stena sudbine je korišćena u krunisanju svakog engleskog suverena – osim Marije I i Marije II – od 1307. godine.
Na Božić 1950. godine, četvoro mladih Škota ukralo je stenu tako što su se kroz sporedna vrata ušunjali u Vestminstersku opatiju.
Međutim, nisu bili spremni na njegovu težinu – imala je 152 kg – pa su je ispustili, pri čemu se polomila na dva dela pre nego što su pobegli s oba fragmenta u automobilu.
Kada su vlasti otkrile da je nestala, zatvorile su granicu između Škotske i Engleske prvi put nakon 400 godina.
Lopovi su angažovali Greja da popravi stenu, a on je prilikom restauracije umetnuo mesinganu šipku sa papirom unutra (iako ono što je pisalo na papiru ostaje nepoznato).
Stena je konačno pronađena u aprilu 1951. godine na oltaru u opatiji Arbroath, prekrivena škotskom zastavom, pre nego što je naredne godine vraćena u Vestminster.
Godine 1996. napokon je vraćena u Škotsku, u znak priznanja 700 godina od kada ga je engleski kralj Edvard I odneo.
Iako njeno poreklo nije sasvim jasno, neki veruju da potiče iz biblijskih vremena i identifikuju je kao Jakovljeva stena, koji je, prema Knjizi postanja, Jakov poneo iz Vetila dok je putovao ka Haranu na Bliskom istoku.
Međutim, 2023. godine, pred krunisanje kralja Čarlsa III, jedan akademik je osporio ovu teoriju.
Profesor Jan Bredli, istoričar sa Univerziteta Sent Endruz, rekao je da je „krajnje sumnjivo“ da je stena korišćen u krunisanju zapravo original iz Svete zemlje.
On je naveo da je stena načinjena od vrste peščara koja je „nepoznata“ na Bliskom istoku, ali „relativno uobičajena“ u okolini Skuna u Pertu.
Skun je mesto odakle je engleski kralj Edvard I uzeo stenu (iz opatije Skun) 1296. godine i odneo je u London – a neki smatraju da su Englezi tada prevareni i da su uzeli kopiju.
Stena sudbine je sada izložena u Muzeju u Pertu, nakon što je prošle godine prebačen iz Edinburga, gde je bila meta vandala.
Historic Environment Scotland, organizacija koja se brine o kamenu i izvršila lasersko skeniranje 2023. godine, nije komentarisala niti priznala novo tumačenje profesora Foster o rimskim brojevima.
„Ne znamo sa sigurnošću kada su ovi tragovi nastali na kamenu niti šta tačno znače“, rekao je portparol Historic Environment Scotland za MailOnline.
„Iako izgledaju kao rimski brojevi, to ne znači nužno da potiču iz rimskih vremena.
„Njihov izgled i činjenica da ranije nisu bili zabeleženi sugerišu da su možda uklesani nedavno. Nadamo se da će ovo biti predmet daljeg istraživanja.“
Profesorka Foster je rekla da je svoj rad predala međunarodnom naučnom časopisu i da čeka recenziju i prihvatanje.
(Telegraf Nauka/Daily Mail)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.