![Vikinški češljevi Vikinški češljevi](https://xdn.tf.rs/2024/04/02/profimedia-0375052483-670x447.jpg?ver=178821)
I vikinzi su se češljali: Drvena alatka osvetljava tajne trgovačkih puteva
Arheolozi u Velikoj Britaniji pronašli su vikinške češljeve u gradu Ipsviču, u Safoku. Ova otkrića ukazuju na prisustvo vikinga u ovom gradu krajem 9. veka.
Istraživači Ian Ridler i Nikola Trzaska-Nartovski su među autorima nedavno objavljene analize 1.341 nalaza i 2.400 fragmenata otpada pronađenih tokom iskopavanja između 1974. i 1994. godine, a za češljeve u Ipsviču tvrde da su „izvanredni i jedinstveni“ u Britaniji.
- Postoji nekoliko fragmenata koji ukazuju na veze sa inostranstvom, posebno sa severnom Francuskom, Frizijom (sada kao delovi Holandije, Nemačke i Danske) i južnom Skandinavijom, rekli su autori.
Ipsvič je osnovan kao anglosaksonska trgovačka luka nakon raspada Rimskog carstva i napredovao je kroz pomorsku trgovinu sa Evropom, a pao je pod vlast Vikinga 869. godine, podseća BBC.
Češljevi su takođe pravljeni u gradu i imali su „izrazite lokalne forme“, prema Arheološkoj službi Saveta okruga Safok.
Većina je napravljena od fragmenata rogova crvenog jelena, a neki su napravljeni od kostiju, uključujući i kosti kita.
Ispitani su i kalupi za broševe, igle, krajevi kaiševa, oprema za tkanje i izradu tekstila, kao i neki komadi za društvene igre, koje su bile popularne u vikinškom društvu.
- Sa jednom zbirkom nalaza u izolaciji možda nećemo moći da prepoznamo njihov značaj. Ali u ovom slučaju, sa oko 40 iskopavanja u Ipsviču tokom 20 godina, možemo izgraditi ubedljivu sliku o ulozi koju je grad igrao u srednjovekovnom životu - zaključila je Melani Vigo di Galidoro, zvaničnica okruga Safok za zaštićene predele i arheologiju.
(Telegraf Nauka / Tanjug)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.