![Ohridsko jezero, arheolozi, arheologija Ohridsko jezero, arheolozi, arheologija](https://xdn.tf.rs/2023/08/14/profimedia-0796084137-670x447.jpg)
Tvrđava na vodi zaštićena sa 100.000 drvenih šiljaka! Biser Balkana krije jedno od najstarijih naselja Evrope
Ispod prelepiih voda Ohridskog jezera, koje nazivaju i „biser Balkana“, otkriveni su ostaci jednog od najstarijih naselja u Evropi, pa arheolozi pokušavaju da reše misteriju toga zašto se naselje razvilo u tvrđavi sa gotovo neverovatnim defanzivnim šiljcima, piše ScienceAlert!
- Datiranje ugljenikom pokazalo je da je naselje postojalo između 6800. i 5800. godine stare ere. Nekoliko stotina godina je starije od drugih poznatih naselja na jezerima u Sredozemlju i Alpima. Prema našim dosadašnjim znanjima, reč je možda o najstarijem naselju u Evropi – rekao je Albert Hafner, profesor arheologije na švajcarskom Univerzitetu u Bernu, za AFP.
Drugo po starosti takvo selo otkriveno je u italijanskom delu Alpa i datirano je na period od oko 5000. godine pre nove ere, rekli su stručnjaci.
![Ohridsko jezero, arheolozi, arheologija Ohridsko jezero, arheolozi, arheologija](https://xdn.tf.rs/2023/08/14/profimedia-0796084624-460x0.jpg)
- Da bi se zaštitili na ovaj način, oni su morali da seku cele šume – rekao je Hafner.
Ipak, nije poznato zašto su stanovnici naselja osećali potrebu da naprave tako jaku zaštitu oko naselja. Analiza tih drvenih šiljaka i godova na njima pomaže istraživačima da shvate klimatske uslove u to vreme, rekao je albanski arheolog Adrijan Anastasi.
- Hrast je kao švajcarski sat, veoma precizan, gotovo kao kalendar. Da bi se razumele strukture ovog praistorijskog nalazišta, potrebno je detaljno istraživanje, a svaki napredak mora da bude spor i moramo da budemo pažljivi. Izgradnja naselja na stubovima bila je kompleksan i veoma komplikovan posao. Zato je važno da shvatimo zašto su se ovi ljudi odlučili na to. – naveo je on, a prenosi ScienceAlert.
![Ohridsko jezero, arheolozi, arheologija Ohridsko jezero, arheolozi, arheologija](https://xdn.tf.rs/2023/08/14/profimedia-0796084141-460x0.jpg)
- Otkrili smo semenke, biljke i kosti divljih i domaćih životinja – rekao je Iljir Đepali, albanski arheolog.
Veruje se da će biti potrebno oko dve decenije da nalazište bude potpuno ispitano i da naučnici daju svoje zaključke.
(Telegraf Nauka/ScienceAlert)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mihajlo
Koliko znam Lepenski vir je mnogo starije naselje.
Podelite komentar
Ivana
Neka samo bude jasno da se smatra najstarijim naseljem na OBALI JEZERA, a ne najstarijim naseljem u Evropi... Ne zaboravite Lepenski vir i Vinču
Podelite komentar
Nebojsa
Albanija postoji od 1912 godine
Podelite komentar