Istraživanje sugeriše da se naša susedna galaksija Mali Magelanov oblak cepa

D. M.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Satoya Nakano/NAGOYA UNIVERSITY

Istraživači sa japanskog Univerziteta Nagoja došli su do novih uvida u kretanje masivnih zvezda u Malom Megalanovom oblaku (SMC), maloj galaksiji pored Mlečnog puta.

Nalazi sugerišu da gravitaciona sila Velikog Magelanovog oblaka (LMC), većeg suseda galaksije SMC, cepa svog manjeg komšiju. Ovo otkriće pokazuje novi obrazac kretanja ovih zvezda koji bi mogao promeniti naše razumevanje ecolucije i interakcije galaksija.

SMC je jedna od najbližih galaksija Mlečnom putu. Ova blizina je omogućila istraživačima da identifikuju i prate oko 7.000 masivnih zvezda u toj galaksiji. Te zvezde, više od osam puta teže od Sunca, obično žive samo nekoliko miliona godina pre nego što ekplodiraju kao supernove. Njihovo prisustvo ukazuje na regione bogate vodoničnim gasom, bitnom komponentom formiranja zvezda.

„Zvezde u SMC kreću se u suprotnim pravcima na svakoj strani galaksije, kao da ih nešto razdvaja. Neke od tih zvezda se približavaju LMC, dok se druge udaljavaju, što ukazuje na gravitacioni uticaj veće galaksije. Ovo neočekivano kretanje potvrđuje hipotezu da LMC raskida SMC, dovodeći do njenog postepenog uništenja“, kažu istraživači.

Još jedan iznenađujući nalaz je odsustvo rotacionog kretanja među masivnim zvezdama. Za razliku od našeg Mlečnog puta, gde se međuzvezdani gas rotira zajedno sa zvezdama, otkriven je drugačiji obrazac.

Obično se mlade masivne zvezde kreću zajedno sa međuzvezdanim gasom iz kog su nastale, pošto nisu imale vremena da se odvoje. Međutim, masivne zvezde u SMC ne slede rotacioni obrazac, što ukazuje da se ni sam međuzvezani gas ne rotira.

„Ako se galaksija SMC zaista ne rotira, ranije procene njene mase i istorije interakcije sa Mlečnim putem i LMC možda treba preispitati“, kažu istraživači. „To bi moglo izmeniti naše razumevanje istorije interakcije tri tela, dva Magelanova oblaka i Mlečnog puta“.

Ovo istraživanje ima šire implikacije po razumevanje dinamike interakcija između susednih galaksija, naročito u ranom univerzumu. Astronomi smatraju da je SMC idealan model za izučavanje ranog univerzuma, pošto ima mnoge zajedničke uslove sa primordijalnim galaksijama, poput niskog metaliciteta i slabog gravitacionog potencijala.

Stoga bi otkrića o interakciji SMC i LMC mogla biti nalik procesima koji su oblikovali galaksije pre više milijardi godina, dajući značajne uvide u njihovu evoluciju tokom kosmičkog vremena. Novi nalazi bi mogli proizvesti novo razumevanje tih procesa.

„Ne možemo da posmatramo galaksiju u kojoj živimo ‘iz ptičje perspektive’. Zbog toga su SMC i LMC jedine galaksije u kojima možemo da posmatramo detalje zvezdanog kretanja. Ovo istraživanje je važno jer nam omogućava da proučavamo proces formiranja zvezda u vezi sa kretanjem zvezda širom galaksije“, primećuju istraživači.

(Telegraf Nauka/EurekAlert)