Da li će uskoro biti rešena jedna od najvećih misterija Svemira? Naučnici tvrde da su blizu

I. Ć.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Claudio Divizia / Panthermedia / Profimedia

Astronomi kažu da su blizu rešavanja međugalaktičke misterije o stvaranju najvećih galaksija u Svemiru, koja zbunjuje stručnjake već decenijama, piše Science Daily.

Naučnici su otkrili mesta nastanka džinovskih eliptičnih galaksija, što, kako tvrde, pruža nove tragove o tome kako su one formirane. Stvaranje ovih drevnih galaksija, koje izgledaju kao ispupčene lopte u poređenju sa našim ravnim diskom Mlečnog puta, i dalje predstavlja misteriju za astrofizičare.

Međutim, sada istraživači sa Univerziteta u Sautemptonu, u saradnji sa stručnjacima širom sveta, tvrde da bi njihova nova studija mogla konačno da razjasni ovu enigmu.

Dr Anagracija Puljisi iz Sautemptona, koautor istraživanja, izjavila je da je verovatno da su veliki tokovi hladnog gasa i sudari galaksija u ranom Svemiru stvorili ove gigantske sisteme.

Ona je dodala:

- Sudaranje dve diskaste galaksije uzrokovalo je da gas – gorivo od kojeg nastaju zvezde – potone ka njihovom centru, stvarajući milijarde novih zvezda. Ove kosmičke kolizije desile su se pre oko osam do dvanaest milijardi godina, kada je Svemir bio u mnogo aktivnijoj fazi svoje evolucije. Naša otkrića nas približavaju rešavanju dugotrajne misterije u astronomiji, što će redefinisati naše razumevanje o tome kako su galaksije nastale u ranom svemiru.

Studija, objavljena u časopisu Nature, rezultat je saradnje Univerziteta u Sautemptonu, Opservatorije Purple Mountain u Kini i Kineske akademije nauka, između ostalih. Stručnjaci su analizirali više od 100 galaksija koje formiraju zvezde u udaljenom svemiru koristeći najveći svetski radio teleskop ALMA, smešten u pustinji Atakama u Čileu.

Naučnici su do ovog otkrića došli koristeći novu tehniku koja proučava raspodelu svetlosti emitovane iz udaljenih i veoma svetlih galaksija, izjavila je doktorka King-Hua Tan iz Opservatorije Purple Mountain, koja je vodila istraživanje.

Ona je dodala:

- Ovo su prvi pravi dokazi da se sferoidi direktno formiraju kroz intenzivne epizode formiranja zvezda u jezgrima udaljenih galaksija. Astrofizičari pokušavaju da razumeju ovaj proces već decenijama. Ove galaksije se brzo stvaraju - gas se usisava prema unutrašnjosti kako bi napajao crne rupe i izazivao eksplozije zvezdanih formacija, koje nastaju brzinom deset do sto puta većom nego što je to u našem Mlečnom putu.

Istraživači su koristili otvorene arhivske projekte A3COSMOS i A3GOODSS, koji su omogućili prikupljanje visokokvalitetnih posmatranja mnogih udaljenih galaksija.

Naučnici planiraju da svoja otkrića kombinuju sa podacima prikupljenim teleskopima sa satelita JWST i Euclid, kao i Kineske svemirske stanice, kako bi mapirali zvezdane komponente galaksija.

Dr Puljisi iz Sautemptona dodala je:

- Ovo će nam pružiti kompletniju sliku o ranoj formaciji galaksija i produbiti naše razumevanje o tome kako se Svemir razvijao od početka vremena.

(Telegraf Nauka/Science Daily)