Kina se sprema za izgradnju „lunarnog lonca“: Prva stanica na Mesecu planirana za 2035.
Kineske lunarne ambicije su ogromne, a to najbolje ilustruje vest da je su naučnici već razvili koncept za izgradnju kuća na Mesecu koje su nazvali – „lunarni lonac“. Ovi svojevrsni igloi u obliku jajeta biće napravljeni od mesečevog tla, a za spajanje cigli će se koristiti urezni i čepni spojevi.
Kina pojačava rad na planu da do 2030. spuste ljude na Mesec, a da do 2035. i naprave prvu lunarnu istraživačku stanicu. U laboratoriji na Univerzitetu za nauku i tehnologiju Huažong u Vuhanu već se radi na simulaciji izgradnje najboljih lunarnih zgrada, piše Global Times.
Akademik Ding Lijejung, glavni naučnik u centru i lider u razvoju lunarnih cigli, rekao je da njegov tim već sprovodi različite eksperimente. U početku su ispitivali strukturu kupole, svodove, stubove…
Ding je rekao medijima da lunarna površina predstavlja veliki izazov zbog ekstremnog okruženja, ograničenih materijala na licu mesta, nedostatka vode u tečnom stanju, slabe gravitacije, razlike u temperaturi od 300 stepeni između dana i noći, radijacije, kompleksne geologije i topografije...
- Ovi faktori čine izgradnju na Mesecu veoma izazovnom – rekao je on. Kako je dodao, na kraju su se odlučili za izgradnju „lunarnog lonca“, dvoslojne strukture između igloa i jajeta, sa unutrašnjošću na dva nivoa.
- Dok nisu stigli uzorci koje je prikupio Čang‘e-5 mogli smo da se pouzdamo samo u podatke iz programa Apolo. Sada znamo mnogo više. Odmah mi je bilo jasno da ne treba da počinjemo ispočetka – rekao je on.
Kina je ove godine prva u istoriji uspela da uzme uzorke lunarnog tla sa udaljene strane Zemljinog satelita, takozvane tamne strane Meseca. Ovaj poduhvat pokazao je da je ova zemlja dominira u lunarnim programima i novoj svemirskoj trci.
Podsetimo, kada je reč o prvoj svemirskoj trci, Sovjetski Savez započeo je silovito – 1957. su prvi lansirali satelit Sputnjik u svemir, 1959. poslali su satelit Luna 1 da proleti kraj Meseca, a iste godine Luna 3 je prva fotografisala dalju stranu Meseca, 1961. Jurij Gagarin je postao prvi čovek u svemiru, a onda su 1966. spustili i letelicu Luna 9 na lunarnu površinu. Međutim, u finišu je pobedila Amerika sa programom Apolo – 1968. prva ljudska posada stigla je do lunarne orbite, a onda su se 1969. i prvi ljudi spustili na Mesec. Međutim, SAD su 1972. prekinuli lunarna istraživanja, dok je SSSR to uradio 1976.
Nakon toga, decenijama nije bilo uspešnog sletanja na Zemljin satelit, ali je u 21. veku Kina odlučila da to promeni. Od 2007. do danas bilo je 6 Čang‘e misija, tokom kojih je bilo i skeniranja satelita 2007, sletanja sonde 2010, slanja rovera u ispitivanja… Tek prošlog avgusta Indija je uspela da postane četvrta zemlja koja je poslala letelicu na Mesec, a u januaru je to pošlo za rukom i Japanu. Rusija je doživela debakl kada je prošle godine pokušala da pošalje Lunu-25 na Mesec, a polovičan uspeh imala je Amerika – prva misija u januaru bila je neuspešna, ali su u februaru uspeli da, posle više od pola veka, spuste letelicu na Mesec.
(Telegraf Nauka/Global Times)