
Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj stanici uhvatila "crvenog duha": Fotografisala redak fenomen
Nasina astronautkinja Nikol Ejers imala je priliku da prisustvuje zaista retkom i impresivnom događaju, a zahvaljujući svojoj brzini uspela je da ga zabeleži i kamerom. Fotografiju, nastalu na Međunarodnoj svemirskoj stanici, gde Ejers trenutno boravi, podelila je na platformi Iks i oduševila brojne zaljubljenike u svemir.
Naime, Ejers je zabeležila ono što se naziva "crveni duh", retki fenomen koji se javlja visoko iznad oblaka zbog intenzivne električne aktivnosti u grmljavinskim olujama ispod njih. Snimak je nastao negde na području iznad Meksika i južnog dela SAD.
Na slici se može videti električno pražnjenje u obliku jarko crvenog izvrnutog korena ili izbojka, koje lebdi visoko iznad nadolazeće oluje.
Naučnici ovakve događaje nazivaju tranzijentnim luminoznim događajima (TLE), a najčešće se pojavljuju na visini od oko 80 kilometara (što objašnjava impresivnu fotografiju koju je Ejers zabeležila). TLE se često pojavljuju samo nekoliko trenutaka nakon udara munje, a mnogi ih opisuju kao bodljikave vitice, crveno perje ili jednostavno "crveni vodoskok".
Ovaj fenomen je prvi put uočen na fotografijama iz 1989. godine, a naučnici još uvek nisu potpuno sigurni kako i zašto nastaje. NASA od 2022. godine prikuplja fotografije TLE-ova kako bi bolje proučila ovaj fenomen. Ono što su do sada otkrili jeste da su često povezani s moćnim, ponekad razornim vremenskim sistemima.
Zanimljivo je da su naučnici ovakve pojave uočili i na Jupiteru, što znači da bi njihovo razumevanje na Zemlji moglo pomoći i da bolje razumemo atmosferu na drugim planetama u našem sistemu.
(Telegraf Nauka/Zimo)
Video: Projekat o osnaživanju Romkinja iz Srbije uzor evropske naučne zajednice, osvojio Grand Prize
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.