Naučnici otkrili "međuzvezdani tunel" u blizini našeg Sunčevog sistema!
Astronomi kažu da su pronašli "međuzvezdani tunel" u našem solarnom susedstvu koji bi mogao voditi ka drugim zvezdanim sistemima, piše Futurism.
Kao što je detaljno objašnjeno u novoj studiji objavljenoj u časopisu "Astronomy & Astrophysics", tunel postoji kao deo ogromne strukture vrelog gasa sa radijusom od stotina svetlosnih godina, koja okružuje naš Sunčev sistem i poznata je kao Lokalni Vreli Balon (LHB). Štaviše, otkrića sugerišu da bi mogao biti povezan sa obližnjim, još većim balonom.
Koristeći opsežne podatke prikupljene pomoću teleskopa eROSITA, prve opservatorije za rendgenske zrake koji se u potpunosti nalazi van Zemljine atmosfere, istraživači su generisali 3D model čitavog LHB-a, potvrđujući neke karakteristike koje su astronomi predviđali, ali i otkrivajući potpuno nove.
- Ono što nismo znali bila je postojanje međuzvezdanog tunela prema Kentauru, koji stvara prazninu u hladnijem međuzvezdanom medijumu - rekao je koautor studije Mihael Frajberg, astronom iz nemačkog Instituta Maks Plank za vanzemaljsku fiziku, u saopštenju. - Ova oblast se jasno ističe zahvaljujući znatno poboljšanoj osetljivosti eROSITA i potpuno drugačijoj strategiji istraživanja u poređenju sa ROSAT-om - prethodnikom svemirskog teleskopa.
Živimo u balonu
Postojanje LHB-a, ili jednostavno Lokalnog Balona, prvi put je predloženo pre više od pedeset godina kako bi se objasnilo prisustvo pozadinskog rendgenskog zračenja. Pošto je prostor između zvezdanih sistema ispunjen difuznim oblacima gasa i prašine poznatim kao međuzvezdani medijum — materijal koji se zgušnjava kako bi formirao zvezde — ove rendgenske emisije niske energije trebalo je da budu apsorbovane mnogo pre nego što bismo mogli da ih detektujemo.
Ali šta ako je naš kosmički kraj iz nekog razloga prazan? To bi bio Lokalni Balon. Astronomi veruju da se formirao pre oko četrnaest miliona godina, kada je niz supernova oduvao sav obližnji međuzvezdani materijal, stvarajući šupljinu prečnika oko 1.000 svetlosnih godina. Kao dokaz, danas možemo videti ostatke tih supernova.
Ideja se suočavala sa izazovima; pre nekoliko decenija se pojavila hipoteza da interakcija između Sunčevih vetrova i spoljne atmosfere naše planete može proizvesti slične rendgenske emisije, navode istraživači. Ali ideja je dodatno podržana u poslednjih nekoliko godina posmatranjima mladih zvezdanih jata koja se formiraju na granici ovog balona.
Vrh ledenog brega
Autori sugerišu da međuzvezdani tunel može biti deo čitave mreže međuzvezdanog medijuma koja se proteže kroz Mlečni put, formirana eksplozijama energije oslobođene od zvezda.
Pored međuzvezdanog tunela, detaljno modelovanje Lokalnog Balona otkrilo je temperaturni gradijent kroz strukturu, pri čemu je severni region znatno topliji od južnog.
To sugeriše da su možda postojale novije supernove koje su proširile balon i ponovo zagrejale njegov materijal, možda u poslednjih nekoliko miliona godina.
(Telegraf Nauka/Futurism.com)