Aurora šalje meteorologe u penziju? AI model efikasniji od svih sistema za vremensku prognozu
Vremenska prognoza postaje sve preciznija i sve jeftinija, a model veštačke inteligencije nazvan Aurora, koji koristi mašinsko učenje, efikasniji je i precizniji od svih trenutno postojećih sistema za prognozu vremena, navodi se u studiji objavljenoj u žurnalu Nature. Osim toga, može se podesiti da predviđa i zagađenje vazduha, okeanske talase i tropske ciklone, ali i globalnu i lokalnu prognozu za samo nekoliko sekundi.
Da li to znači da će većina meteorologa uskoro u penziju? I da je Aurora zaista bolja u prognozi vremena i klimatskih katastrofa od bilo kog drugog sistema?
Činjenica da Aurora može da prognozira vreme korišćenjem mašinskog učenja imresionirala je Petera Dubena, vođe grupe za modeliranje Zemljinog sistema u Evropskom centru za srednjoročne vremenske prognoze, piše Science News.
- Mislim da su prvi probili granicu – rekao je on.
Kako se klimatske promene pogoršavaju, ekstremne vremenske pojave su sve češće.
- Ulozi za precizno predviđanje Zemljinog sistema sve su veći – rekao je Paris Pedikaris, inženjer na Univerzitetu Pensilvanije u Filadelfiji i koautor studije.
Standardni sistemi za prognoziranje ne koriste mašinsko učenje. Oni modeliraju Zemljino vreme rešavanjem složenih matematičkih i fizičkih jednačina kako bi simulirali kako će se uslovi verovatno menjati tokom vremena. Međutim, simuliranje sistema komplikovanog kao što je vreme je izuzetno težak izazov.
Tokom testiranja, Aurora je tačno predvidela putanju tajfuna Doksuri na osnovu podataka prikupljenih četiri dana unapred. Tim je pogledao putanje koje je sedam glavnih centara za prognoziranje predvidelo za ciklone koji su se dogodili 2022. i 2023. godine.
Za oluje u Severnom Atlantiku i Istočnom Pacifiku, predviđanja modela veštačke inteligencije bila su 20 do 25 odsto tačnija u periodu od dva do pet dana pre oluje. Za razliku od standardnih prognoza, modeli mašinskog učenja ne simuliraju fiziku i ne rešavaju složene matematičke formule da bi napravili predviđanja. Umesto toga, analiziraju velike skupove podataka o tome kako se vreme menjalo tokom nekog perioda.
Aurora je prikupila više od milion sati informacija o Zemljinoj atmosferi i naučila je kako se vremenski obrasci razvijaju. Ali to je bio samo početak. Tokom podešavanja Aurore, tim je unosio u model nove vrste podataka o različitim Zemljinim sistemima, uključujući tragove ciklona, zagađenje vazduha i okeanske talase.
- Obrada brojeva za model prognoze vremena koji je zasnovan na fizici može trajati nekoliko sati na superračunaru. A razvoj novog modela zasnovanog na fizici traje decenijama – rekao je Duben.
Razvoj Aurore je trajao osam nedelja.
Pošto se modeli poput Aurore često mogu pokretati na tipičnom desktop računaru i ne zahtevaju superračunar, mogli bi učiniti moćno predviđanje vremena pristupačnijim ljudima i mestima koja ne mogu sebi da priušte pokretanje sopstvenih simulacija zasnovanih na fizici.
S obzirom na to da je Aurora osnovni model koji se može podešavati, potencijalno bi mogao da pomogne u bilo kojoj vrsti predviđanja za planetu Zemlju. A i mogao bi da pošalje meteorologe u penziju.
(Telegraf Nauka/Tanjug)