U rekama Indije živi 6.327 delfina: Njihov opstanak je ugrožen!

A. I.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock/Ranjan Barthakur

U rekama u Indiji živi 6.327 delfina, ali njihov opstanak je ugrožen zbog nekoliko faktora, uključujući hvatanje u ribarske mreže, dok se neki i namerno ubijaju, a njihov opstanak je ugrožen i rečnim turizmom, objavio je BBC.

Najmanje 500 delfina uginulo je u Indiji od 1980. godine, pri čemu su mnogi slučajno uhvaćeni u ribarske mreže, a neki su namerno ubijeni.

Najduža indijska reka Gang je dom hiljada delfina, kao i rečni sistem Gang-Bramaputra na severu Indije.

Indijski rečni delfini se razlikuju od onih koji žive u okeanima: ne iskaču iz vode u spektakularnim lukovima, plivaju bočno, provode veliki deo vremena pod vodom, imaju duge njuške i gotovo su potpuno slepi. Indijski rečni delfini su označeni kao ugrožena vrsta u klasifikaciji Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN). Naučnici navode da indijski rečni delfini vode poreklo od morskih predaka od kojih su evoluirali pre nekoliko miliona godina.

Kada je more preplavilo niže oblasti Južne Azije, ovi delfini su se preselili u unutrašnjost, a kada su se vode povukle, oni su ostali i s vremenom su se prilagodili mutnim i plitkim rekama.

Delfin koji živi u reci Gang proglašen je 2009. godine za nacionalnu vodenu životinju Indije kako bi se podstaklo očuvanje te vrste.

Međutim, delfini se i dalje love zbog mesa i ribljeg ulja.

Prema indijskim zakonima, slučajna ili namerna ubistva delfina tretiraju se kao "lov" i podležu strogim kaznama.

Rečni delfini se, zbog toga što su gotovo slepi, oslanjaju na eholokaciju - visoke zvučne impulse koji se odbijaju od objekata i vraćaju se kao eho - da bi se kretali po mutnim vodama.

Ova osobina ih, takođe, čini ranjivim u odnosu na moderne pretnje.

Zbog slabog vida i sporog plivanja, često se sudaraju sa čamcima i drugim preprekama.

Njihovoj ugroženosti doprinosi i spor reproduktivni ciklus - polno sazrevaju kada dostignu između šest i 10 godina starosti, a ženke obično rađaju samo jedno mladunče svake dve do tri godine.

(Telegraf Nauka/Tanjug)