Katastrofa je neizbežna, posledice će se osećati vekovima: Zastrašujuće upozorenje 44 naučnika

Vreme čitanja: oko 2 min.

Slabljenje AMOC-a i Golfske struje je potcenjeno, poručili su istraživači u otvorenom pismu Nordijskom savetu ministara

Kolaps Golfske struje naglo bi ohladio Veliku Britaniju... Foto: Shutterstock/Sven Hansche

Ključne morske struje u Atlantskom okeanu na ivici su kolapsa. Ako dođe do naglog slabljenja Atlantske meridijanske obrtne struje (AMOC), čiji je deo i Golfska struja, to će biti katastrofalno za ceo svet, a posledice će osećati vekovima, upozorila su 44 naučnika u otvorenom pismu Nordijskom savetu ministara.

- Niz naučnih studija poslednjih nekoliko godina pokazuje da se značajno potcenjuje ozbiljan rizik od promene glavnih struja u Atlantiku. Takva promena okeanskih struja imala bi razarajući efekat koji bi posebno osetile nordijske zemlje, ali i ostali delovi sveta – naveli su naučnici u pismu.

Kako naglašavaju, skok globalne temperature na planeti za 1,5-2 stepena u odnosu na predindustrijske temperature dovoljan je da se dogodi ova promena, a svet već hrli ka više od 2,5 stepeni.

Međuvladin panel za klimatske promene (IPCC), dodaju naučnici, naveo je u svom ključnom izveštaju da postoji sa osrednjim samopouzdanjem mogu da kažu „da do kolapsa AMOC-a neće naglo pre 2100, ali ako se desi, to bi dovelo do nagle promene u lokalnoj klimi i imalo bi veliki uticaj na ekosisteme i ljudske aktivnosti“.

- Najnovija istraživanja urađena posle izveštaja IPCC pokazuju da je panel potcenio rizik i da postoji ozbiljna mogućnost da će se to dogoditi u narednih nekoliko decenija. Imajući u vidu dokaze o sve neizbežnijem kolapsu AMOC-a, verujemo da je kritično da tu pretnju ozbiljno shvate političari i vlade. Imajući u vidu da bi posledice bile katastrofalne i da bi se posledice osećale vekovima, moramo da uradimo sve što možemo da smanjimo rizik – upozoravaju naučnici u svom zastrašujućem pismu.

Posledice bi, dodaju, posebno bile katastrofalne za nordijske zemlje, koje bi se naglo ohladile dok bi oko njih došlo do zagrevanja.

Credit: Janik Chemolli / Panthermedia / Profimedia

- Promena klime koja bi se dogodila nije još dovoljno ispitana i zahteva dalja istraživanja, ali se veruje da bi zahlađenje ugrozilo poljoprivredu u severozapadnoj Evropi – naglasili su naučnici.

Poslednjih godina sve je više dokaza o tome da bi do kolapsa Golfske struje, koja zagreva veliki deo Evrope, moglo da dođe već za deceniju ili dve. Kako je svojevremeno za Telegraf Nauku rekao prof. dr Peter Ditlevsen sa Univerziteta u Kopenhagenu, to bi moglo da dovede do hlađenja velikih delova Evrope i sušenja delova Severne Amerike.

- Postoji mnogo neizvesnosti. Prvo, kada dođe do zaustavljanja prenosa toplote koji obavlja AMOC, zapadna Evropa će se ohladiti. Velika Britanija i Skandinavija bi tada bile slične severnoj Kanadi i Aljasci na pacifičkoj obali, gde nema cirkulatorne struje. Neki klimatski modeli pokazuju da bi u slučaju gašenja AMOC-a bavljenje poljoprivredom u Engleskoj bilo veoma teško – naveo je on.

(Telegraf Nauka)