Preko „jezive doline“ – istraživači razvijaju tehnologiju za realistične facijalne izraze androida
Čak i ako je izgled nekog androida toliko realističan da bi se prilikom posmatranja fotografije moglo pomisliti da je u pitanju čovek, gledanje pokreta androida uživo može biti malo uznemirujuće.
Može da se nasmeši, namršti ili prikaže druge različite, poznate izraze, ali pronalaženje nekog konzistentnog emocionalnog stanja iza tih izraza može biti teško, ostavljajući vas nesigurnim u pogledu toga šta zaista oseća i stvarajući osećaj nelagodnosti, što je poznato kao fenomen "jezive doline".
Dosad je, kad roboti koji mogu da pomeraju mnoge delove svog lica, poput androida, duže vreme pokazuju facijalne izraze, korišćen metod „spajanja“. Ovaj metod uključuje pripremanje više unapred određenih akcionih scenarija radi osiguravanja da neprirodni facijalni pokreti budu isključeni dok se scenariji menjaju po potrebi.
Međutim, to predstavlja praktične izazove, kao što su priprema složenih scenarija unapred, minimiziranje primetnih neprirodnih pokreta tokom prelaza između scenarija i precizno podešavanje pokreta radi kontrolisanja prikazanih izraza.
Hisaši Išihara sa Univerziteta u Osaki i saradnici razvili su tehnologiju dinamičke sinteze facijalnog izraza pomoću „talasnih pokreta“, koja predstavlja različite poteze koji čine facijalna kretanja, poput „disanja“, „treptanja“ i „zevanja“, kao individualne talase.
Ovi talasi se proizvode na odgovarajućim oblastima lica i preklapaju se radi generisanja složenih facijalnih pokreta u realnom vremenu. Ovaj metod eliminiše potrebu za pripremom složenih i raznovrsnih akcionih podataka, ujedno izbegavajući primetne tranzicije pokreta.
Štaviše, putem „talasne modulacije“, koja prilagođava individualne talasne oblike na osnovu unutrašnjeg stanja robota, promene u unutrašnjim uslovima, poput raspoloženja, mogu se bez odlaganja reflektovati kao varijacije u facijalnim pokretima.
Napredak u dinamičkoj sintezi facijalne ekspresije omogućiće robotima sposobnim za složene facijalne pokrete da ispoljavaju izraze ispunjenije životom i promene raspoloženja u skladu sa uslovima u okruženju, uključujući interakcije sa ljudima. Ovo bi moglo uveliko obogatiti emocionalnu komunikaciju između ljudi i robota, kažu istraživači.
Umesto stvaranja površnih pokreta, dalji razvoj sistema u kojem se unutrašnje emocije reflektuju u svakom detalju akcija androida može dovesti do stvaranja androida koji su percipirani kao da imaju srce, dodaje Išihara.
Realizujući funkciju adaptivnog prilagođavanja i izražavanja emocija, ova tehnologija bi trebalo značajno da unapredi vrednost komunikacionih robota, omogućavajući im da razmenjuju informacije sa ljudima na prirodniji način, poput ljudi.
(Telegraf Nauka/TechXplore)