Kucati ili ne kucati, pitanje je sad: Otkriveno da li majmun može da otkuca Šekspirova dela pre kraja svemira

Vreme čitanja: oko 2 min.

Matematičari ispitali teoremu beskonačnog majmuna

Foto: Shutterstock/Robert Adrian Hillman

Majmun koji beskonačno dugo nasumično pritiska tipke na pisaćoj mašini u jednom trenutku bi, pukom slučajnošću, mogao da otkuca kompletna dela Vilijama Šekspira. To je tvrdnja iz teoreme beskonačnog majmuna, dobro poznatog misaonog eksperimenta. Iako je ta tvrdnja tačna, ona je varljiva, a razlog je taj što svemir u kome postojimo neće trajati beskonačno. To je pokazala nova studija u kojoj se otkriva da bi majmunu bila potrebna neverovatno mnogo vremena za to, mnogo više od dužine postojanja našeg svemira, saopštio je Univerzitet tehnologije iz Sidneja.

Teorema beskonačnog majmuna vrlo je popularna u pop kulturi, pa se spominje u „Autostoperskom vodiču kroz galaksiju“ Daglasa Adamsa, u Simpsonovima, na TikToku.

Matematičari prof. Stiven Vudkok i Džej Faleta, oboje sa Univerziteta Tehnologije Sidneja (UTS), odlučili su da ispitaju teoremu koristeći ograničenja dužine trajanja našeg svemira.

- Teorija beskonačnog majmuna uzima u obzir nepostojanje ograničenja, ili sa beskonačnim brojem majmuna ili beskonačnim vremenom za rad majmuna. Mi smo odlučili da pogledamo kakva je mogućnost za to, ali sa ograničenjem dužine trajanja našeg svemira – rekao je u saopštenju Vudkok.

Ova studija, koju opisuju kao „ozbiljnu, ali laganu“, objavljena je u žurnalu Franklin Open.

U istraživanju je računato da pisaća mašina ima 30 dugmića, sva slova engleskog jezika i osnovne znakove interpunkcije. Urađeni su proračuni sa jednim majmunom, ali i sa trenutnom globalnom populacijom šimpanzi, kojih ima oko 200.000. Takođe, pretpostavka je da će majmun da pritisne jednu tipku svake sekunde do kraja svemira, što je brojka koja se piše jedinicom i prati je 100 nula.

- Teorema beskonačnog majmuna je tačna, ali varljiva – navodi se u studiji.

Rezultat pokazuje da je moguće, postoji 5% šansi, da jedan majmun ukuca reč banana tokom svog života. Međutim, čak i sa svim šimpanzama na svetu, celokupna Šekspirova dela, koja imaju oko 884.647 reči, skoro sigurno neće biti otkucane pre kraja univerzuma.

- Nije moguće da, čak ni sa ubrzanim kucanjem i povećanjem populacije šimpanzi, da majmuni mogu ikada da razviju alat za kucanje netrivijalnih pisanih dela – navode autori.

(Telegraf Nauka/UTS)