Od fermentacije do farmacije – putovanje kvasca do lečenja bolesti

D. M.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Wikipedia/Mogana Das Murtey and Patchamuthu Ramasamy, CC BY 3.0

Naučnici sa Univerziteta Ka Foskari u Veneciji, u sardanji sa istraživačima iz Japana, Kine, Švajcarske i Italije, razvili su novi metod za proizvodnju i brzu analizu širokog spektra makrocikličnih peptida, molekula koji se sve više koriste u savremenoj medicini.

Upotrebljen je pivski kvasac i milijarde ovih malenih organizama su pretvorene u minijaturne fluorescentne fabrike sposobne za stvaranje specifičnog peptida sa potencijalnim terapeutskim primenama.

Makrociklični peptidi su lekovi koji obećavaju pošto kombinuju precizno ciljanje, stabilnost i bezbednost, sa manje sporednih efekata nego tradicionalni lekovi.

Međutim, konvencionalni metodi otkrivanja i testiranja ovih peptida su često složeni, teški za kontrolu, spori i štetni po životnu sredinu.

Da bi prevazišli ova ograničenja, istraživači su modifikovali ćelije običnog pivskog kvasca tako da individualno proizvode različite makrociklične peptide. Svaka ćelija kvasca funkcioniše kao sićušna fabrika koja zasvetli kad proizvodi jedinjenje, omogućavajući naučnicima da brzo identifikuju perspektivne peptide.

Pomoću naprednih tehnika na bazi fluorescencije, pregledane su milijarde ovih mikrofabrika za samo nekoliko sati – znatno brže i ekološki prihvatljivije od postojećih metoda.

„Koristeći prirodni mehanizam kvasca, proizvodimo molekule peptida koji su biokompatibilni i biorazgradivi, što ih čini bezbednim po zdravlje i životnu sredinu – zaista ‘zelena farmaceutska industrija’“, kažu istraživači.

Takođe je objašnjeno kako se peptidi tačno vežu za svoje ciljeve. Rendgenska kristalografija je pokazala izvrsna svojstva vezivanja ovih peptida, potvrđujući njihovu preciznost i moć.

Novi metod obezbeđuje značajan napredak za otkrivanje lekova, naročito za teške ciljeve koje konvencionalni lekovi ne mogu lako da tretiraju.

„Pomeramo granice ove tehnologije sa stvaranjem makrocikličnih peptida koji mogu da dostave napredne terapije direktno do određenih ćelija, potencijalno revolucionizirajući tretmane. Ovo bi moglo biti od velike koristi po zdravlje pacijenata i imati znatan naučni i ekonomski uticaj“, kažu naučnici.

(Telegraf Nauka/EurekAlert)