„Istinita hrana“ – baza podataka ocenjuje 50.000 procesuiranih prehrambenih proizvoda

D. M.
Vreme čitanja: oko 2 min.

foto: pixabay.com

Studija bolničko-istraživačkog sistema Brigam u Masačusetsu daje informacije koje upoznaju potrošače i regulatore sa stepenom procesuiranja hrane dostupne u tri velika trgovačka lanca.

Istraživači su pomoću algoritma analizirali ponudu iz ovih prodavnica i ocenili prehrambene proizvode na osnovu načina njihovog procesuiranja. Takođe su analizirali prehrambene kategorije da bi utvrdili koje opcije su dostupne u različitim prodavnicama.

„Mnogo je nejasnih poruka o tome šta osoba treba da jede. Uz sistem ocene procesuirane hrane, potrošači ne moraju da se opterećuju viškom informacija da bi se hranili zdravije“, kažu istraživači.

Proteklih nekoliko decenija, vrlo i „ultra“ procesuirana hrana je preplavila police supermarketa. Ti proizvodi često sadrže aditive, prezervative i visoke nivoe šećera, soli i nezdravih masti.

Istraživanje sugeriše da ishrana bogata ultraprocesuiranim proizvodima može doprineti zdravstvenim problemima kao što su gojaznost, dijabetes i srčana oboljenja. Preterano precesuiranje takođe može eliminisati korisne nutrimente.

Međutim, ne postoji lak način da se kaže koja hrana je procesuirana, veoma procesuirana ili ultraprocesuirana. Istraživači takođe vrlo malo znaju o tome koja hrana je dostupna u scenarijima realnog života.

„Stvaramo sredstva koja će pomoći ljudima da uvedu promene u svoju ishranu na bazi informacija trenutno dostupnih o procesuiranju hrane. S obzirom na težak zadatak transformacije ponašanja u sferi ishrane, želimo da ih podstaknemo da jedu nešto u okviru onoga što trenutno žele, ali manje procesuirano“, kažu istraživači.

Sakupljeni su i analizirani spiskovi sastojaka, nutritivni podaci i cene prehrambenih proizvoda iz tri vodeća trgovačka lanca u Sjedinjenim Državama: Target, Hol fuds i Volmart. Napravljena je baza podataka o više od 50.000 proizvoda.

Rezultati su objavljeni na vebsajtu TrueFood, gde potrošači mogu da uporede prehrambene proizvode: nivo prerade, nutritivne podatke i sastojke.

Iako Hol fuds nudi minimalnije procesuirane opcije, većina proizvoda u ovim prodavnicama je ultraprocesuirana. U nekim prodavnicama, veoma procesuirana hrana je bila jedina opcija u nekim kategorijama. Na primer, cerealije u Hol fudsu kreću se od minimalno do ultraprocesuiranih. Međutim, sve cerealije u Volmartu i Targetu su viskoprocesuirane. Ista tendencija važila je za supe i gotova jela, jogurt i jogurtne napitke, mleko i zamene za mleko, i kategorije keksa i kolača.

Istraživači primećuju da iako prodavnice možda nude veliku raznovrsnost u smislu kvantiteta proizvoda i proizvođača – ponuđeni nivoi procesuiranosti mogu biti isti u brojnim prodavnica, znatno ograničavajući izbor potrošača.

Iako su podaci izuzeno detaljni, ostaju ograničeni na samo tri prodavnice u jednom trenutku. Istraživači žele da u budućnosti dodaju podatke geolokacije i vremenski monitoring u cilju saznanja o prehrambenim opcijama u različitim delovim zemlje i kako ta varijabilnost može da utiče na socijalne determinantne zdravlja.

„Naš cilj su podaci u velikim razmerama radi poboljšanja javnog zdravlja. Mnoge istraživačke aktivnosti u pogledu nutricije još zavise od manuelne obrade, ali naša studija pokazuje da veštačka inteligencija i naučni podaci mogu dovesti do napretka“, kažu istraživači.

Ova inicijativa je ne samo temelj za slične poduhvate na globalnom nivou, već i naglašava značaj javno dostupnih, međunarodno uporedivih podataka u poboljšanju globalne prehrambene bezbednosti, sa ciljem da svako ima pristup opcijama zdrave hrane u svojim svakodnevnim aktivnostima.

(Telegraf Nauka/MedicalXpress)