Algoritam SPRINTER ekspresno identifikuje najopasnije ćelije kancera

Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: jovanche vitanovski / Panthermedia / Profimedia

Prvi kompjuterski algoritam sposoban da identifikuje koje ćelije tumora pokreću agresivni rast kancera razvio je tim naučnika sa Univerzitetskog koledža Londona (UCL) i Instituta Frensis Krik. Inovativni algoritm nazvan SPRINTER analizira individualne ćelije, a opisan je u studiji objavljenoj u Nature Genetics, saopštio je UCL.

- Važnost pristupa sofisticiranim kompjuterskim algoritmima u ovom radu ne može da se preceni. Pomogao nam je da obradimo velike količine kompleksnih podataka brzo i precizno, da otkrijemo obrasce u rastu ćelija koje ne bismo otkrili sami. Budući progres istraživanja kancera zavisi od najmodernijih tehnologija koje popločavaju put za preciznije intervencije i bolji ishod lečenja – rekao je Simon Zakarija sa Instituta za kancer UCL i autor studije.

Razvoj novih, ciljanih tretmana za rak je izazovno jer se tumori sastoje od različitih i kompleksnih populacija ćelija kancera. To znači da različite ćelije u istom tumoru mogu različito da deluju na tretmane, razvijaju otpornost ili se adaptiraju na neočekivani način.

Dr Zakarija i njegov tim pokušali su da nađu način da razlikuju te populacije ćelija identifikujući one koje najbrže rast, pa samim tim najviše mogu i da utiču na pacijenta.

Tim je koristio SPRINTER da analizira skoro 15.000 ćelija kancera kod pacijenta sa nesitnoćelijskim karcinoom pluća, najčešćim tipom raka pluća. To je omogućilo naučnicima da uporede ćelije primarnog tumora sa tumorima koji su se raširili po drugim delovima tela kako se kancer razvijao.

SPRINTER je otkrio te ćelije, kao i to da su one odgovorne i za širenje sekundarnih tumora. Takođe, ove ćelije su odbacivale više svog DNK u krvotok.

- Ovo istraživanje je ključan korak u poboljšanju šansi za ljude sa rakom pluća, a daju nam važan uvid u osnovnu biologiju svih kancera – rekao je dr Ijan Foulks, izvršni direktor istraživanja i inovacija na Istraživanju kancera u Velikoj Britaniji.

(Telegraf Nauka/UCL News)