Nuklearna fuzija srušila sve rekorde: Poslednji eksperiment ujedno i najuspešniji

Vreme čitanja: oko 2 min.

Naučnici su korišćenjem tokamaka kraj Oksforda uspeli da proizvedu 69 megadžula energije korišćenjem samo 0,2 miligrama goriva

Zajednički evropski torus (JET) ili tokamak... Foto: CEA-IRFM/EUROfusion / Zuma Press / Profimedia

Naučnici i inženjeri iz laboratorije kraj Oksforda oborili su rekord kad je reč o dobijanju energije pomoću nuklearne fuzije. Korišćenjem samo 0,2 miligrama goriva uspeli su da tokom pet sekundi dobiju 69 megadžula energije i drastično približili svet čistom, futurističkom izvoru energije.

Za dobijanje energije procesom nuklearne fuzije naučnici su koristili uređaj nazvan Zajednički evropski torus (JET), koji ima oblik američke krofne, a poznatiji je po imenu tokamak.

Dobijenih 69 megadžula energije (energija jednaka je onoj koja se dobija eksplozijom 16,5 kilograma dinamita) je skoro 20 puta više od energije koju su uspevali da dobiju američki istraživači iz NIF, dela Nacionalne laboratorije Lorens Livermor u Kaliforniji. Oni su, inače, prvi uspeli da nuklearnom fuzijom dobiju više energije nego što su potrošili na pokretanje tog procesa.

Vrelije od Sunčevog jezgra

Nuklearna fuzija je proces koji daje energiju Suncu i drugim zvezdama i smatra se svetim gralom čiste energije. Naučnici decenijama rade na tome da izvedu ovaj proces kako bi dobili velike količine energije bez zagađenja planete.

Naučnici su tokamak, piše CNN, "nahranili" sa deuterijumom i tricijumom, izotopima vodonika, a onda su mašinu zagrejali do 150 miliona stepeni Celzijusovih, što je 10 puta vrelije od Sunčevog jezgra. Ekstremna vrelina naterala je deuterijum i tricijum da se spoje i pretvore u helijum, što je proces koji otpušta veliku količinu energije.

- Eksperiment je poslednji ove vrste za JET, koji radi već 40 godina. Poslednji eksperiment i novi rekord daje nadu u nove projekte povezane sa nuklearnom fuzijom – rekao je Ambrodžio Fasoli, direktor EUROfusion, konzorcijuma od 300 stručnjaka iza eksperimenata.

Budućnost su ITER; novi tokamak koji se pravi u južnoj Francuskoj, i DEMO, mašina koja bi trebalo da ga prati u cilju proizvodnje velikih količina energije, poput prototipa nuklearne fuzione elektrane.

- Naša uspešna demonstracija operativnih scenarija za buduće fuzione mašine poput ITER-a i DEMO-a, koju validira novi energetski rekord, daje nam samopouzdanje u budućnost razvoja fuzione energije – rekao je Fasoli u saopštenju.

Uprkos ovom uspehu, komercijalno korišćenje nuklearne fuzije za dobijanje energije je i dalje daleko.

- Ovo je sjajan naučni rezultat, ali smo još mnogo daleko do komercijalne fuzije. Do razvoja tehnologije biće kasno fuziju koristiti za zaustavljanje klimatskih promena. Međutim, ulaganje u fuziju je sve važnije i došlo je do stvarnog napretka – rekla je za CNN Anika Kan, istraživačica nuklearne fuzije Univerziteta u Mančesteru.

Šta je to nuklearna fuzija

Za razliku od nuklearne fizije, procesa razbijanja atoma koji se koristi u nuklearnim elektranama, nuklearna fuzija ne ostavlja radioaktivni otpad. Kako se klimatske promene ubrzavaju, sve je važnije zameniti korišćenje fosilnih govora zarad čiste energije. Nuklearna fuzija, proces koji daje energiju Suncu i drugim zvezdama, podrazumeva spajanje dva ili više atoma u gušći, što otpušta velike količine energije. Nuklearna fuzija je proces koji se već koristio, ali u takozvanim hidrogenskim bombama, kada je za pokretanje bila potrebna nuklearna fizija, zbog čega nije reč o procesu dobijanja čiste energije.

Tim NIF prvi od serije uspešnih eksperimenata, kojima je dobijeno više energije od utrošene, izveo je 5. decembra 2022. U svim eksperimentima dobijali su svega između 2,4 i 3,88 megadžula energije.

(Telegraf Nauka/CNN)