Gradili su elektro-mrežu, a naišli na grobove: U njima pronađene bizarne torbe, a tu su bile i „kuće za mrtve“

Vreme čitanja: oko 2 min.

Dok se gradi elektro-mreža SuedOstLink, Zavod za zaštitu spomenika i arheologiju nemačke države Saksonije-Anhalt sprovodi arheološka istraživanja. Blizu Kraušvica došli su do veoma zanimljivog otkrića – grobnih humki starih oko 6.000 godina, koje su deo Baalberške kulture, kao i grobnica iz 3. milenijuma pre nove ere, koje su deo Kulture linearne keramike.

Neke od ovih starijih grobnica specifične su po tome što imaju torbe bogato ukrašene životinjskim zubima, saopštio je Zavod za zaštitu spomenika i arheologiju nemačke države Saksonije-Anhalt.

Pre oko 6.000 godina na jednom istaknutom uzvišenju severno od današnjeg Kraušvica podignuto je naselje. U njegovoj neposrednoj blizini odavana je pošta preminulima – mrtvi su sahranjivani pojedinačno, a u nekim slučajevima iznad grobne jame podizana je drvena koliba trapezoidnog oblika. Te „kuće za mrtve“, koje su ponekad obuhvatale i više grobova, prekrivane su zemljom, između ostalog i lesom, i jasno su se isticale u pejzažu.

Za potpuno ukrašenu torbu bilo je potrebno skoro 350 zuba mladih pasa

I u vreme Kulture linearne keramike, koja se prostirala od Alzasa do Ukrajine i od južne Skandinavije do Alpa, ponovo je tu niklo naselje. Napravljeno je i novo groblje, nedaleko od staror. Mrtvi su sahranjivani okrenuti ka jugu i kraj njih su ostavljani značajni pogrebni darovi. Muškarci su sahranjivani položeni na desnu, a žene položene na levu stranu.

Među pogrebnim darovima za žene pronađeni su ostaci torbi, kožnih ili tekstilnih, koje su već nestale, ali su preživeli zubi životinja kojima su one bile ukrašene. Gornji i donji zubi pasa bili su uvezeni u torbe poput crepova na današnjim kućama. Torbe su bile obično 30 centimerara duge i 20 centimetara visoke. Za potpuno ukrašenu torbu bilo je potrebno skoro 350 zuba, naveo je Zavod.

Psi koji su korišćeni za ovo bili su srednje veličine i uzgajani su za ovu svrhu, a zatim su ubijani veoma mladi. Povremeno bi u te bizarno ukrašene torbe bili ubačeni i zubi vukova, a same torbe nošene su zakačene za pojas.

(Telegraf Nauka /[idw] Nachrichten Informationsdienst Wissenschaft)