Špijunski snimci i dronovi otkrili mrežu drevnih kanala: Spektakularno istraživanje o kolevci civilizacije
Velika i dobro očuvana mreža drevnih kanala za navodnjavanje otkrivena je u regionu Eridu, na prostorima nekadašnje južne Mesopotamije, kolevke civilizacije. Istraživači su do otkrića došli koristeći špijunske satelitske snimke, geološke mape, dronove, ali i podatke prikupljene tokom terenskog rata, saopštio je Univerzitet u Daramu.
Tim naučnika predvodio je geoarheolog Džafar Džoteri, a oni su utvrdili da su ovi kanali korišćeni od ubaidskog do neovavilonskog perioda, od kraja 6. do početka 1. milenijuma pre nove ere.
Drevni kanali, dodaje se, pružaju važne informacije o tome kako su drevni poljoprivrednici koristili polja navodnjavana iz reke Eufrat u starom veku. One ne samo da objašnjavaju istraživačima kako je mreža kanala funkcionisala, već otkriva mnogo i o genijalnosti i prilagodljivosti ovih poljoprivrednika iz vremena nastanka civilizacije.
Region Eridu u Mesopotamiji, blizu Basre u današnjem Iraku, nepromenjen je vekovima zbog promene toka Eufrata u ranom prvom milenijumu pre nove ere. Oblast je zbog toga postala suva i bila je nenaseljena, pa je sačuvan drevni pejzaž, dok to nije slučaj u drugim delovima Mesopotamije, gde su novi kanali građeni preko starih.
- Kombinovanjem geoloških mapa, satelitskih slika, fotografija iz dronova i rada na terenu, istraživači su identifikovali više od 200 primarnih kanala direktno povezanih sa nekadašnjim tokom Eufrata. Dodatno, mapirano je više od 4.000 manjih kanala povezanih sa više od 700 farmi – navodi se u saopštenju.
Kako se navodi u studiji objavljenoj u žurnalu Antiquity, za istraživanje su korišćeni satelitski snimci iz čuvenog programa CORONA, prve američke špijunske satelitske misije, koja je trajala od 1960. do 1972. Inače, fotografije napravljene u toj špijunskoj misiji, a ima ih više od 800.000, pokrivaju skoro svaki deo Zemljine površine.
- Rekonstruisana mreža irigacionih kanala predstavlja kombinovane poljoprivredne aktivnosti za sve periode tokom kojih je region bio naseljen i nije verovatno da su svi oni funkcionisali istovremeno sve vreme, od 6. do početka 1. veka pre nove ere. Kanali zahtevaju veliki rad i iskustvo u upravljanju vodom da bi bili uspešni. Zbog toga su neophodna dalja istraživanja hronologije kanala da bismo bolje razumeli promene u sistemima i poljoprivrednom pejzažu tokom vremena – zaključuje se u studiji.
(Telegraf Nauka / Durham University)