Dron napravio 11.000 fotografija, pa otkrio tajne „mega tvrđave“ stare 3.000 godina

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Korišćenjem drona da mapiraju Dmanisisovu goru istraživači su uspeli da ispitaju i otkriju tajne ove 3.000 godina stare „mega tvrđave“ na Kavkazu, saopštio je Univerzitet Kranfild.

Utvrđena naselja počela su da se pojavljuju na južnom Kavkazu između 1500. i 500. godine pre nove ere. Tada su predstavljali razvoj bez presedana u praistoriji ovog regiona na tromeđi Evrope, Evroazijske stepe i Bliskog istoka.

Dr Natanijel Erb-Satulo, profesor arheologije Forenzičkog instituta Kranfild, i Dimitrij Jačvlijani, kodirektor Gruzijskog narodnog muzeja, istražuju ovo nalazište od 2018. Već su otkrili detalje koji mogu da preoblikuju razumevanje prostora i pojave drevnih naselja, kao i urbanizacije, a rad o tome objavili su u žurnalu Antiquity.

Iskopavanja i istraživanja započeta su na utvrđenom uzvišenju između dve klisure, a posebno je ispitivano tokom jeseni, kada je lišće opalo i omogućilo bolju vidljivost. Uprkos otkriću dodatnih zidova van unutrašnje tvrđave, pogled na ceo prostor nije bio moguć sa zemlje.

Ancient ‘Mega-Fortress’ Reveals New Chapter in Human Settlement History #Science 🧪(image or embed)
— Pure Science (@purescience.bsky.social) January 8, 2025 at 9:40 PM

- To je dovelo do ideje da koristimo dron kako bismo procenili nalazište iz vazduha. Dronom je napravljeno skoro 11.000 fotografija koje su spojene korišćenjem naprednog softvera za proizvodnju digitalnog modela visoke rezolucije, ali i ortofotografije, kompozitne slike koje pokazuju svaki deo kao da gledaš odozgo – rekao je dr Erb-Satulo i dodao:

- Ovi podaci omogućili su nam da identifikujemo suptilne topografske karakteristike i kreiramo precizne mape svih zidova utvrđenja, grobova i drugih struktura u spoljnom naselju. Rezultati su nam pokazali da je nalazište 40 puta veće nego što smo mislili, a u to uključujemo i veliko spoljno naselje zaštićeno zidom dugim 1 kilometar.

Da bi uporedili nove slike sa starim, koristili su i satelitske špijunske snimke od pre 50 godina, koje su SAD deklasifikovale 2013. Na kraju su sve te podatke spojili u softveru GIS, koji je pomogao da identifikuju promene u pejzažu.

- Korišćenje dronova omogućilo nam je da razumemo značaj nalazišta i dokumentujemo ga na na način koji nije moguć samo sa zemlje. Dmanisisova gora nije značajna samo za južni Kavkaz, već ima i širi značaj za raznolikost struktura velikih naselja i procesa formiranja. Naša hipoteza je da se Dmanisisova gora širila zbog kontakata sa nomadskim stočarskim grupama, kao i da je veliko spoljno naselje predstavljalo možda sezonsko proširenje. Sa mapiranjem naselja, sada su potrebna dalja istraživanja o tome koliko je stanovnika tu živelo, koja je bila gustina stanovništva, koliko je stoke i poljoprivrede bilo u naselju… - naveo je dr Erb-Satulo.

(Telegraf Nauka/Cranfield University)

Video: Lobanja do lobanje- legijski logor u Viminacijumu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>