Ovaj specijalitet sprema se već 8.000 godina, pokazao neobičan naučni eksperiment
Poljoprivredne zajednice koje su naseljavale Plodni polumesec u kasnom neolitu, pre između 7000. i 5000. godine pre nove ere, razvile su složenu kulinarsku tradiciju koja je podrazumevala pravljenje velikih pogača i fokača sa različitim ukusom u specijalnim posudama. To je pokazalo istraživanje stručnjaka sa Autonomnog univerziteta Barselone i Univerziteta La Sapijenca objavljeno u žurnalu Scientific Reports.
Ove specijalne posude od grube gline imale su ovalnu osnovu i vrlo plitke zidove, a za razliku od današnjih plehova, unutrašnjost im je bila ispresecana grubim rezovima koji su se ponavljali. Raniji eksperimenti doveli su do različitih hipoteza o njihovoj ulozi, piše Phys.org.
Jedna od glavnih je da su ove posude korišćene za pečenje pogača u zatvorenim pećnicama. Gruba podloga omogućavala je lakše vađenje ispečenog hleba, koji je bio velik i težio je oko 3 kilograma, što znači da je verovatno korišćen za ishranu cele zajednice.
Istraživački tim analizirao je keramičke fragmente ovih posuda korišćenih između 6400. i 5900. pre nove ere da bi identifikovao kako su se koristile za pečenje testa i da li je to testo bilo začinjeno drugim proizvodima poput životinjske masti li biljnog ulja. Analize su rađene na posudama sa nalazišta Mezra Teleilat, Akarčaj Tepe i Tel Sabi Abjad, na prostorima gornje Mesopotamije, između današnje Turske i Sirije.
Studija je pokazala da su testo pravili od pšeničnog i ječmenog brašna, ali i da su dodavali životinjsku mast, a u jednom slučaju i začine od bilja. Degradacija ostataka sugeriše u najmanje dva slučaja da su posude korišćene u zatvorenim pećnicama. Osim toga, analiza je pokazala da su posude korišćenje za pravljenje pogača i začinjenih fokača.
- Naša studija slika živu sliku zajednice u kojoj su gajili žitarice, pa ih koristili za pripremu hleba i fokača sa različitim sastojcima, a koji se jeo u grupi. Korišćenje ovih posuda dovodi nas do zaključka da se ova kulinarska tradicija razvila tokom šest vekova i da je postala uobičajena širom Bliskog istoka – rekao je Serđo Taranto, glavni autor studije urađene u okviru doktorske teze.
(Telegraf Nauka/Phys.org)