Legendarni razarač azijske flote pronađen 82 godine nakon što je potopljen

T. B.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: PJF Military Collection / Alamy / Alamy / Profimedia

USS Edsal, razarač klase Klemson, bio je deo američke mornarice neposredno posle Prvog svetskog rata. Sa svojih 96 metara dužine, brod je bio stacioniran u Aziji tokom skoro čitave svoje aktivne službe, od 1920. do 1942. godine. Pronađen je u gotovo netaknutom stanju, kako uspravno leži na morskom dnu, na oko 320 kilometara istočno od Božićnog ostrva, južno od Jave. Njegovo otkriće je konačno rešilo dugogodišnju misteriju koja je pratila priču o ovom legendarnom brodu, piše Popular mechanics.

Brod je od samog početka službe bio poznat po svojim sposobnostima. Tokom svoje karijere učestvovao je u mnogim vojnim vežbama i operacijama, poput evakuacije grčkih izbeglica iz Smirne tokom Grčko-turskog rata. Do 1924. učestvovao je u brojnim patrolama i vežbama u istočnom Mediteranu i Crnom moru, a 1925. je postao deo azijske flote. Jedna od njegovih najpoznatijih misija tokom Drugog svetskog rata bila je učestvovanje u napadu na japansku podmornicu I-124 koji je rezultirao potapanjem podmornice kod Darvina, Australija.

Ipak, tokom jedne od misija, dubinska bomba koja je prerano detonirala ozbiljno je oštetila Edsal, ograničivši njegovu pokretljivost i borbenu spremnost. Oštećenje je značilo da brod više nije bio pogodan za aktivnu borbu, pa je premešten na zadatke konvojskog obezbeđenja.

Uprkos tome što je bio premešten na manje opasne zadatke, Edsal i njegova posada pokazali su izuzetnu hrabrost 1. marta 1942. godine, kada su se suočili sa udarnom pesnicom japanske flote, Kido Butaijem. Tog dana, dok je pratio mali konvoj ka Australiji, kapetan Džošua Niks odlučio je da se suprotstavi japanskoj floti.

Prema zvaničnim izveštajima, Edsalu su japanski oficiri dali nadimak "Plešući miš" zbog svoje veštine u manevrisanju. Daleko jači brodovi su ispalili preko 1335 zrna na razarač, sa jedva dva pogotka koji nisu onesposobili razarač. Japanski izvori opisuju kako je brod brzo menjao pravac i brzinu, koristeći dimne zavese kako bi zbunio neprijatelja, ispaljujući torpeda i otežavajući japanskoj floti da napadne konvoj koji je Esdall pratio.

Iako je bio značajno slabije naoružan, sa samo devet torpeda, Edsal je pružao otpor više od sat vremena. Njegova posada uspela je da se odupre većem broju japanskih brodova, ali su na kraju u pomoć pozvani bombarderi, čak 26 japanskih palubnih obrušavajućih bombardera Tip 99. Jedna od njihovih bombi zadala je konačni udarac brodu.

Pre nego što je Edsal potonuo, kapetan Niks je, prema rečima kontraadmirala Semjuela Koksa, usmerio brod prema japanskim borbenim avionima, pokazujući na taj način prkos neprijatelju.

Na brodu su se tog dana nalazila 185 mornara američke mornarice i 31 pilot američkog vazduhoplovstva. Veruje se da je Edsal bio na putu ka USS Pecos-u, tankeru koji je prevozio stotine preživelih sa oštećenih brodova. Međutim, sudbina većine članova posade ostala je misterija sve do otkrića broda. Samo nekolicina preživelih je zarobljena, ali su kasnije pogubljeni u neprijateljskom logoru.

Kraljevska australijska mornarica pronašla je Edsal krajem 2023. godine tokom nepovezane misije koristeći napredne robotske i autonomne sisteme. Ove tehnologije, obično korišćene za hidrografska istraživanja, omogućile su detaljno istraživanje olupine. Tim stručnjaka proveo je godinu dana koristeći sonare i podvodne robote kako bi potvrdio identitet broda. Ovo otkriće zvanično je objavljeno na Dan veterana.

- USS Edsal je služio hrabro tokom Drugog svetskog rata, naročito u ranim pacifičkim kampanjama. Njegova služba sa australijskim brodovima učvrstila je veze između američkih i australijskih mornara koje traju do danas – izjavio je komandant australijske mornarice Mark Hamond.

(Telegraf Nauka / Popular mechanics)