Student surfovao internetom i slučajno našao nešto neverovatno: Otkrio drevni grad Maja

Vreme čitanja: oko 3 min.

Naselje nazvano Valerijana imalo je od 30.000 do 50.000 stanovnika između 750. i 850. godine

Ogroman drevni grad Maja, sa neverovatne 6.674 građevine, otkriven je u meksičkoj državi Kampeče. Ovo ogromno naselje staro je više od hiljadu godina i ima piramide poput onih u Čičen Ici i Tikalu, a vekovima je bilo izgubljeno u džunglama Jukatana. Ipak, arheolozi su ga sada pronašli i to slučajno – dok je student doktorskih studija surfovao internetom.

- Veoma dugo naši uzorci civilizacije Maja nalazili su se samo na nekoliko stotina kvadratnih kilometara. Tu površinu su osvojili arheolozi spremni na mukotrpno pešačenje preko svakog kvadratnog metra, sečenje vegetacije mačetama i traganje za gomilom kamenja koja možda bila nečiji dom pre 1.500 godina – rekao je Luk Old-Tomas, doktorand Univerziteta Tulan, a prenosi Phys.org.

Kako dodaje, u modernim vremenima LIDAR tehnologija promenila je pristup istraživanjima jer sada naučnici mogu da skeniraju ogromne površine zemlje iz udobnosti kancelarije kako bi otkrili anomalije u pejzažu za koje se često ispostavlja da su piramide, porodične kuće ili druge građevine Maja.

Ipak, LIDAR tehnologija je skupa za korišćenje, pa samim tim nije uvek svima dostupna.

Tim istraživača, piše BBC; slučajno je došao do otkrića jednog od najvećih naselja Maja, dok je jedan od njih surfovao internetom.

- Bio sam na otprilike 16. strani Guglove pretrage kada sam našao lasersko istraživanje Meksičke organizacije za ekološki monitoring – rekao je Old-Tomas za BBC.

Bila je reč o istraživanju LIDAR-om, pa je on iskoristio mogućnost i dobijene podatke obradio pomoću metoda koje koriste arheolozi. Tada je video ono što ekolozi nisu – ogroman drevni grad koji je bio dom za od 30.000 do 50.000 ljudi u trenutku vrhunca, između 750. i 850. godine.

Grad je nazvao Valerijana po obližnjoj laguni.

Studija o ovom otkriću, koju je Old-Tomas uradio sa kolegama iz SAD i Meksika, objavljena je u žurnalu Antiquity.

Otkrili su gustu mrežu naselja Maja u tom nedovoljno ispitanom regionu.

- Naše analize ne samo da su otkrile sliku regiona sa gustom mrežom naselja, već i mnogo varijabilnosti. Nismo našli samo mala naselja i sela, već i ogroman grad sa piramidama i to kraj grada čiji su se stanovnici aktivno bavili poljoprivredom. Vlada nije znala za to, naučna zajednica nije znala za to. To je zaista značajno za tvrdnju da nismo pronašli sve i da još mnogo toga može da bude otkriveno – rekao je Old-Tomas.

Kako piše LiveScience, grad nazvan Valerijana ima „sve karakteristike političke prestonice“ klasičnog perioda Maja – više trgova, hramove u obliku piramide, igralište za igru s loptom… Sledeći korak je terenski rad na mestu na kome je drevni grad pronađen.

Ovo je prvi put da su strukture Maja otkrivene u ovom delu meksičke države Kampeče.

Elizabet Grejem, profesorka Univerzitetskog koledža Londona, a koja nije učestvovala u istraživanju, kaže da je ovo potvrda da su Maje živele u kompleksnim gradovima, a ne u izolovanim selima.

- Pejzaž se slegao daleko u prošlosti, a nije, kako se to čini kad se pogleda golim okom, nenaseljen i nije uvek bio divljina – rekla je ona.

(Telegraf Nauka/BBC/Phys.org/LiveScience)