Ovo niko nije mogao ni da zamisli: Arheolozi proučavali najneverovatnije mesto na svetu, tu nema iskopavanja
Prvi put u istoriji istraživači prošlosti „iskoračili“ su sa naše planete
Arheolozi obično istražuju prošlost tako što iskopavaju materijalne ostatke stare stotinama ili hiljadama godina iz zemlje, pa ih proučavaju. Međutim, sada je urađeno nešto što niko ranije nije mogao ni da zamisli – arheolozi su „iskoračili“ s naše planete i prvi put u istoriji bavili se istraživanjem u orbiti.
Tim istraživača ispitao je život ljudi u Međunarodnoj svemirskoj stanici tako što je tradicionalni metod iz arheološke jame za testiranje prilagodio svemirskom okruženju, saopštio je Univerzitet Flinders.
- Naši rezultati pružaju jedinstven pogled na to kako astronauti zaista koriste svoje okruženje i može da bude veoma koristan i za dizajniranje budućih svemirskih stanica – rekla je u saopštenju Alis Gorman, vanredna profesorka Univerziteta Flinders i Univerziteta Čapman u Kaliforniji.
Dok arheolozi na zemlji iskopaju kvadratni metar zemlje da bolje razumeju mesto koje ispituju i da osmisle dalja istraživanja, tim Arheološkog projekta Međunarodne svemirske stanice (ISSAP) zadužio je astronaute da obeleže po kvadratni metar prostora u različitim modulima, a onda da taj prostor svakodnevno fotografišu tokom 60 dana.
Ti obeleženi delovi bili su kako u prostoru za rad, tako i u prostoru za odmor.
- Jedno od naših glavnih otkrića bilo je da oblasti namenjene za određene zadatke zapravo neće da se koriste za te zadatke. Primer je oblast za održavanje opreme koja se u stvari koristi kao magacin. Kao magacin za sitnice, vrećice i retko korišćeni kompjuter koriste se i neki drugi delovi blizu opreme za vežbanje i toaleta – rekla je Gormanova.
Tim je otkrio i da je polovina objekata koji se uzimaju i vraćaju sa jednog obeleženog kvadrata bila zadužena kao zamena za gravitaciju – sajle, karabinjeri, spajalice, čičak-traka…
Ukupno je zabeleženo 5.438 slučajeva da se „artifakti“ koriste za različite situacije, od pribora za pisanje do poruka.
Autori studije objavljene u žurnalu PLOS One demonstriraju kako se tradicionalne arheološke tehnike mogu adaptirati za proučavanje udaljenih ili ekstremnih staništa i daju jedinstveni uvid u prilagođavanje na prostor.
(Telegraf Nauka)