Grobnica skrivena i zapečaćena 2.600 godina konačno otvorena: Pronađena 4 tela i više od 100 pogrebnih darova

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Netaknuta grobnica stara oko 2.600 godina otkrivena je u centralnoj Italiji. Ovo otkriće smatra se jednim od najznačajnijih povezanih sa etrurskom civilizacijom, koja je cvetala na Apeninima pre uspona Rimskog carstva.

Zapečaćenu grobnicu u San Đulijanu, oko 70 kilometara od Rima, pronašao je tim arheologa koje predvodi dr Dejvid Zori, profesor istorije i arheologije na Bejlorovom univerzitetu i glavni istraživač Arheološkog istraživačkog projeka San Đulijano (SGARP), saopštio je Bejlorov univerzitet.

Unutar netaknute grobnice pronađeni su ostaci četiri osobe na uklesanim kamenim ležajevima, okruženi sa više od 100 izvanredno očuvanih pogrebnih darova, uključujući keramičke vaze, gvozdeno oružje, bronzane ukrase i srebrne ukrase za kosu.

- Ova potpuno zapečaćena grobna odaja predstavlja redak nalaz za etrursku arheologiju. U unutrašnjem brdovitom regionu centralne Italije, gde tim SGARP-a radi, očuvana komorna grobnica ove starosti nikada ranije nije iskopana modernim arheološkim tehnikama. To je jedinstvena prilika za naš projekat da prouči verovanja i pogrebne običaje ove fascinantne predrimske kulture – rekao je Zori.

Tokom godina, tim je dokumentovao preko 600 grobnica u nekropoli koja okružuje etrurski grad, smešten na visoravni San Đulijano u provinciji Lacio u centralnoj Italiji. Do otkrića netaknute grobnice, sve druge identifikovane komorne grobnice – uklesane u steni u obliku malih kuća sa kosim krovovima – bile su opljačkane tokom vekova, počevši još od rimske okupacije krajem trećeg veka pre nove ere.

Preliminarna analiza predmeta iz grobnice sugeriše da bi sahranjene osobe mogle biti dva muško-ženska para, ali dalji zaključci čekaju antropološku, izotopsku i genetsku studiju ostataka.

- Iskopavanje netaknute etrurske grobnice predstavlja više od arheološkog otkrića – ono otelotvoruje potencijal interdisciplinarne saradnje, međunarodnog partnerstva i obrazovnih inovacija za unapređenje ljudskog razumevanja zajedničkog kulturnog nasleđa – rekao je dr Zori.

Etrurci su bili jedan od naroda antičke Italije, a prvi su na Apeninskom poluostrvu stvorili veliku civilizaciju, koja je kasnije značajno uticala na razvoj Starog Rima. Živeli su na prostorima današnje Toskane, Umbrije i Lacija i to najverovatnije od 9. do 1. veka pre nove ere, kada su asimilovani u rimsku civilizaciju.

(Telegraf Nauka/Baylor University)

Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>