Izuzetno podvodno otkriće italijanskih arheologa u oblasti potonulog rimskog grada Baja

D. M.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Istraživači podvodnog grada u Italiji pronašli su antički podni mozaik koji je nekad bio baza rimske vile.

Pronalazak je izveden u zaštićenoj morskoj zoni na Uneskovoj listi svetske baštine, kod severne obale Napuljskog zaliva. Ta oblast je nekad bila rimski grad Baja, ali je potonuo usled vulkanske aktivnosti. Podvodne strukture su u izvesnoj meri neoštećene, što omogućava arheološka otkrića.

Arheološki park „Flegrejska polja“ objavio je najnovije otkriće, koje uključuje hiljade mermernih pločica u stotinama različitih oblika.

Ovaj mermerni pod je u centru najveće podvodne restauracije, a rad je vrlo komplikovan zbog ogromne fragmentacije i površine.

Mermerni pod je napravljen od polovnog mermera koji je ranije korišćen za dekoraciju drugih podova ili zidova. Verovatno je iz trećeg veka nove ere, s obzirom na stil prostorije i izmenu namene materijala, uobičajene za to vreme.

Istraživači pažljivo rade na ekstrakciji mermernih delova. Biće potrebno pažljivo kopanje oko srušenih zidova i drugih fragmenata, ali se nadaju da će „uspeti da sačuvaju neke geometrijske odnose“.

Pločice se iznose na kopno i čiste. Mermerni delovi se onda proučavaju „komad po komad“ radi reprodukcije nekadašnjeg mozaika.

(Telegraf Nauka/Yahoo)