• 0
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 1 min.

Indija odložila slanje čoveka u svemir: „Ne želimo da nam se dogodi isto što i Boingu“

A. I.
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 1 min.

Lansiranje se neće dogoditi pre 2026. godine

  • 0
Indija, lansiranje Foto: R.Satish BABU / AFP / Profimedia

Indija planira da pošalje čoveka u svemir, ali je tu misiju ponovo odložila. Lansiranje letelice sa ljudskom posadom u orbitu neće se dogoditi pre 2026, najavio je dr Sridhara Somanat, predsednik Indijske svemirske istraživačke organizacije (ISRO).

Razlozi za to su izazovi razvoja domaće tehnologije, kao i briga za dobrobit astronauta, navodi Space.com.

- Postoje veoma kompleksni sistemi u programu Gaganjan. Razvijamo svaki od njih kroz sistematski proces. Ne želim da nam se dogodi isto što i Boing Starlajneru, pa moramo biti veoma pažljivi – rekao je Somanat novinarima.

Boing Starlajner je poslat ka Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS), do koje je u junu doneo Berija Vilmora i Sunitu Vilijams. Međutim, zbog problema sa potisnicima i opasnosti za posadu u NASA je odlučeno da se astronauti ne vrate na Zemlju ovom letelicom, već da umesto 7 dana na MSS ostanu više od 6 meseci.

Sridhara Somanat Dr Sridhara Somanat, predsednik Indijske svemirske istraživačke organizacije (ISRO)... Hindustan Times / imago stock&people / Profimedia

Prema planovima, Indija bi trebalo da pošalje jednog ili dvoje astronauta na visinu od oko 400 kilometara. Ako u tome bude uspešna, postaće tek treća zemlja na svetu koja je uspela samostalno da pošalje ljude u svemir. Do sada su u tome uspele samo SAD, Rusija i Kina.

ISRO se poslednjih meseci sprema za probne letove u kojima bi se samo ispitala tehnologija. U prvom od njih u letelici bi trebalo da se nalazi i humanoidni robot Vjomitra, što na sanskritu znači „svemirski prijatelj“.

ISRO je prošle godine napravila veliki uspeh kada je postala četvrta zemlja koja je uspela da spusti letelicu na Mesec i to u oblast južnog pola.

(Telegraf Nauka/Space.com)

Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>