• 0
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 1 min.

Astronauti stigli do Nebeske palate: Spremno 86 svemirskih eksperimenata

A. I.
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 1 min.

Kineski istraživači bez problema su ušli u svemirsku stanicu Tjangong

  • 0
Lansiranje Foto: Tanjug/AP Photo/Ng Han Guan

Troje kineskih astronauta na misiji Šenžou-19 poletelo je noćas raketom Dugi marš u orbitu. Samo 6,5 sati kasnije uspeli su da se spoje sa svemirskom stanicom Tjangogn (u prevodu Nebeska palata) i, bez problema, uđu u nju.

U orbiti oni će izvesti mnogo eksperimenata, a najzanimljiviji je testiranje izgradnje ljudskih staništa van Zemlje.

- Biće izvedeno 86 svemirskih naučno-tehnoloških eksperimenata u oblastima svemirskih nauka o životu, fizike mikrogravitacije, materijala, medicine, novih tehnologija - rekao je u utorak Lin Ksikiang, zamenik direktora Kineske svemirske agencije sa posadom (CMSA), na konferenciji za novinare.

Očekuje se da će jedan od ovih eksperimenata uključivati izlaganje cigli, napravljenih od simuliranog lunarnog tla, uslovima u svemiru, o čemu je Telegraf Nauka već pisao. Ukoliko se testovi pokažu uspešnim, cigle bi mogle da budu ključni materijal koji se koristi u izgradnji stalne stanice za istraživanje Meseca.

Kako navodi Rojters, kineske vlasti se nadaju da će stanica biti izgrađena do 2035. jer smatraju da bi te cigle mogle da budu jednostavnije za korišćenje od transporta građevinskog materijala sa Zemlje.

U misiji učestvuju astronauti Kai Šuže i Song Lingdon i astronautkinja Vang Haoce. Članovi misije Šenžou-18 dočekali su nove kolege i u narednih nekoliko dana vratiće se na Zemlju.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>