Vreme čitanja: oko 3 min.
Senzacionalno otkriće uzbudilo naučnike: Da li ima života na Marsu? Da li voda može ubrzati kolonizaciju?
Vreme čitanja: oko 3 min.
Tečna voda ispod površine mogla bi da prekrije površinu cele planete, ali do nje je gotovo nemoguće doći, smatraju istraživači
Senzacionalno otkriće rezervoara vode duboko ispod površine Marsa, o kome je Telegraf Nauka već pisao, uzbudilo je i naučnike i svet. Mogućnost da postoji ogromna količina vode u tečnom stanju unutar izlomljenih magmatskih stena i da bi ona mogla da ispuni okean koji bi prekrio površinu cele planete inspirisala je mnoge da se zapitaju da li u toj vodi ima života, kao i da li se može koristiti za kolonizaciju Crvene planete i ubrzati je.
Do zaključka o postojanju ogromne količine vode naučnici su došli na osnovu seizmičkih podataka koje je skupila sonda Insajt (InSight) američke agencije NASA.
Najvažniji molekul za evoluciju
- Koristili smo iste tehnike koje koristimo za traženje vode, nafte ili gasa na Zemlji. Voda je najvažniji molekul za oblikovanje evolucije planete. Ovo otkriće odgovara na veliko pitanje o tome gde je nestala sva voda na Marsu. Na Zemlji veliki deo vode je ispod zemlje, pa nema razloga da to ne bude slučaj i na Marsu – rekao je za BBC prof. Majkl Manga sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju, koji je učestvovao u istraživanju.
Sonda InsajtInsajt je robotizovana svemirska sonda lansirana ka Marsu 5. maja 2018. godine. Samo ime Insajt (InSight) je skraćenica koja znači Istraživanje unutrašnjosti pomoću seizmologije, geodezije i prenosa toplote. Komunikacija sa sondom je prekinuta 20. decembra 2022.
Međutim, dodaje on, otkriće ovog ogromnog rezervoara vode u tečnom stanju ispod površine nije dobra vest za milijardere koji žele da kolonizuju Mars.
- Sakrivena je 10 ili 20 kilometara duboko u kori planete. Bušiti rupu duboku 10 kilometara na Marsu je težak zadatak, čak i za Ilona Maska – rekao je on.
Potraga za životom na Marsu
Ipak, otkriće je važno u potrazi za životom.
- Bez tečne vode nema života. Zato, ako na Marsu postoje oblasti u kojima bi mogao da postoji život, one su sada možda duboko pod zemljom – rekao je prof. Manga.
Betani Elman, profesorka planetarnih nauka sa Instituta za svemirske studije Kek, a koja nije učestvovala u istraživanju, kaže da je sada neophodno napraviti konačna merenja i videti da li zaista ima tečne vode ispod površine Marsa i ako je ima gde se tačno nalazi.
- Na Zemlji, gde ima tečne vode, ima i života. Zato ako na Marsu trenutno postoje vodeni akviferi oni su glavni cilj potrage za životom – rekla je ona za Gardijan.
Dr Džon Vejd sa Oksforda kaže da ne bi bio iznenađen postojanjem života na Marsu.
- Rano tokom svog postojanja Mars je bio pogodan za postojanje jednostavnog života koliko i Zemlja, ako ne i više od nje – naglasio je on za Gardijan.
Da li se može doći do podzemne vode
Dr Stiven Banam sa Imperijalnog koledža Londona rekao je da bi identifikovanje tečne vode u kori pomoglo geofizičarima i geolozima da bolje razumeju unutrašnje strukture Marsa i kako se one ponašaju. Međutim, sumnjičav je kada je reč o korišćenju ove vode za ljudske misije.
- Da, količina vode u kori je ogromna, ali biće veoma teško prići joj i koristiti je. Verovatno neće napraviti razliku kada je reč o ljudskom istraživanju Marsa, bar ne na početku – rekao je on za Gardijan.
Da vode ima na Marsu verovao je još italijanski astronom Đovani Skjapareli, koji je danas poznat po tome što je u 19. veku opisao „kanale“ na Marsu. Kasniji naučnici dokazali su da je bila reč o optičkoj varci, a detaljniji snimci iz šezdesetih godina pokazali su da je sve manje dokaza da ima vode na Crveoj planeti. Kasniji podaci doveli su do velike promene i sada se generalno smatra da je Mars nekad imao velike količine vode, ali da je sada suv svet na kome postoji nešto malo vode na polovima i ispod površine. U nekim slučajevima veruje se da je otkrivena i voda u tečnom stanju, pa i u vidu pare.
(Telegraf Nauka/BBC/The Guardian)
Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lale
Život na Marsu? Kolonizacija? Buhaha, ej ljudi Mars je mrtva kamenčina ma mikrob ne postoji tamo a kolonizacija....buhaha....budite realni, šta ćemo mi tamo osim da rudarimo a to možda za jedno 100-150 godina pod uslovom da se ne samouništimo.
Podelite komentar