• 1
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 3 min.

Senzacionalno otkriće uzbudilo naučnike: Da li ima života na Marsu? Da li voda može ubrzati kolonizaciju?

 ≫ 

Vreme čitanja: oko 3 min.

Tečna voda ispod površine mogla bi da prekrije površinu cele planete, ali do nje je gotovo nemoguće doći, smatraju istraživači

  • 1

Senzacionalno otkriće rezervoara vode duboko ispod površine Marsa, o kome je Telegraf Nauka već pisao, uzbudilo je i naučnike i svet. Mogućnost da postoji ogromna količina vode u tečnom stanju unutar izlomljenih magmatskih stena i da bi ona mogla da ispuni okean koji bi prekrio površinu cele planete inspirisala je mnoge da se zapitaju da li u toj vodi ima života, kao i da li se može koristiti za kolonizaciju Crvene planete i ubrzati je.

Do zaključka o postojanju ogromne količine vode naučnici su došli na osnovu seizmičkih podataka koje je skupila sonda Insajt (InSight) američke agencije NASA.

Najvažniji molekul za evoluciju

- Koristili smo iste tehnike koje koristimo za traženje vode, nafte ili gasa na Zemlji. Voda je najvažniji molekul za oblikovanje evolucije planete. Ovo otkriće odgovara na veliko pitanje o tome gde je nestala sva voda na Marsu. Na Zemlji veliki deo vode je ispod zemlje, pa nema razloga da to ne bude slučaj i na Marsu – rekao je za BBC prof. Majkl Manga sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju, koji je učestvovao u istraživanju.

InSight Sonda Insajt... Foto: NASA/JPL-Caltech/Cover Images/INSTARimages.com / INSTAR Images / Profimedia
Sonda Insajt

Insajt je robotizovana svemirska sonda lansirana ka Marsu 5. maja 2018. godine. Samo ime Insajt (InSight) je skraćenica koja znači Istraživanje unutrašnjosti pomoću seizmologije, geodezije i prenosa toplote. Komunikacija sa sondom je prekinuta 20. decembra 2022.

Međutim, dodaje on, otkriće ovog ogromnog rezervoara vode u tečnom stanju ispod površine nije dobra vest za milijardere koji žele da kolonizuju Mars.

- Sakrivena je 10 ili 20 kilometara duboko u kori planete. Bušiti rupu duboku 10 kilometara na Marsu je težak zadatak, čak i za Ilona Maska – rekao je on.

Potraga za životom na Marsu

Ipak, otkriće je važno u potrazi za životom.

- Bez tečne vode nema života. Zato, ako na Marsu postoje oblasti u kojima bi mogao da postoji život, one su sada možda duboko pod zemljom – rekao je prof. Manga.

Betani Elman, profesorka planetarnih nauka sa Instituta za svemirske studije Kek, a koja nije učestvovala u istraživanju, kaže da je sada neophodno napraviti konačna merenja i videti da li zaista ima tečne vode ispod površine Marsa i ako je ima gde se tačno nalazi.

- Na Zemlji, gde ima tečne vode, ima i života. Zato ako na Marsu trenutno postoje vodeni akviferi oni su glavni cilj potrage za životom – rekla je ona za Gardijan.

Dr Džon Vejd sa Oksforda kaže da ne bi bio iznenađen postojanjem života na Marsu.

Selfi sa Marsa Foto: NASA/Cover Images/INSTARimages.com / INSTAR Images / Profimedia

- Rano tokom svog postojanja Mars je bio pogodan za postojanje jednostavnog života koliko i Zemlja, ako ne i više od nje – naglasio je on za Gardijan.

Da li se može doći do podzemne vode

Dr Stiven Banam sa Imperijalnog koledža Londona rekao je da bi identifikovanje tečne vode u kori pomoglo geofizičarima i geolozima da bolje razumeju unutrašnje strukture Marsa i kako se one ponašaju. Međutim, sumnjičav je kada je reč o korišćenju ove vode za ljudske misije.

- Da, količina vode u kori je ogromna, ali biće veoma teško prići joj i koristiti je. Verovatno neće napraviti razliku kada je reč o ljudskom istraživanju Marsa, bar ne na početku – rekao je on za Gardijan.

Da vode ima na Marsu verovao je još italijanski astronom Đovani Skjapareli, koji je danas poznat po tome što je u 19. veku opisao „kanale“ na Marsu. Kasniji naučnici dokazali su da je bila reč o optičkoj varci, a detaljniji snimci iz šezdesetih godina pokazali su da je sve manje dokaza da ima vode na Crveoj planeti. Kasniji podaci doveli su do velike promene i sada se generalno smatra da je Mars nekad imao velike količine vode, ali da je sada suv svet na kome postoji nešto malo vode na polovima i ispod površine. U nekim slučajevima veruje se da je otkrivena i voda u tečnom stanju, pa i u vidu pare.

(Telegraf Nauka/BBC/The Guardian)

Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Lale

    13. avgust 2024. | 19:20

    Život na Marsu? Kolonizacija? Buhaha, ej ljudi Mars je mrtva kamenčina ma mikrob ne postoji tamo a kolonizacija....buhaha....budite realni, šta ćemo mi tamo osim da rudarimo a to možda za jedno 100-150 godina pod uslovom da se ne samouništimo.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>