
Napravljena najkompletnija mapa reka
Tim istraživača napravio je najkompletniju mapu reka. Ovo predstavlja veliki korak napred u predviđanju poplava, planiranju klimatskih resursa i upravljanju vodenim resursima u svetu koji se suočava sa klimatskim promenama, saopštio je Univerzitet u Oksfordu.
Nova studija objavljena je u Water Resources Research i predstavlja GRIT, sistem mapiranja koji predstavlja kako reke zasta teku, granaju se i povezuju različite predele.
Reke predstavljaju sve veći rizik, navodi se u saopštenju. Kako su padavine sve nepredvidivije, a nivo mora raste, poplave postaju sve češće i sve katastrofalnije u velikom delu sveta. Međutim, većina globalnih mapa reka je zastarela i previše uprošćena jer se pretpostavlja da reke uvek idu jednim pravcem i nikad se ne razdvajaju. Često se zanemaruju kompleksne karakteristike, poput rečnih tokova koji se dele na više kanala. Ove reke su važne jer se često nalaze u najnaseljenijim oblastima sklonim poplavama, pa su ključ za razumevanje kretanja vode po površini Zemlje.
Da bi prevazišli ovo ograničenje postojećih mapa reka, naučnici su razvili novu globalnu rečnu mrežu nazvanu Globalna rečna topologija (GRIT), koja uključuje ove razgranate reke i velike kanale, beležeći složenost.
GRIT je stvoren kombinovanjem satelitskih snimaka reka visoke rezolucije sa naprednim podacima o nadmorskoj visini Zemljine površine. GRIT ne samo da uključuje glavne rečne tokove, već pruža i informacije o smerovima toka reka, širinama i tačkama gde se reke dele. GRIT rečna mreža ima ukupnu dužinu od 19,6 miliona kilometara i uključuje 67 hiljada bifurkacija. GRIT može značajno da unapredi primene u hidrologiji, ekologiji, geomorfologiji i upravljanju poplavama.
- Bila nam je potrebna globalna mapa koja pokazuje kako se reke zapravo ponašaju. Nije dovoljno pretpostaviti da reke samo teku nizbrdo pravolinijski – posebno ne kada pokušavamo da predvidimo poplave, razumemo ekosisteme ili planiramo uticaje klime. Ova mapa prikazuje svetske reke u njihovoj punoj složenosti - rekao je dr Mikel Vortman, koji je razvio GRIT na Oksfordu kao naučni saradnik na projektu EvoFLOOD.
Iako GRIT već predstavlja veliki korak napred, tim sa Oksforda napominje da je to samo početak.
- GRIT je napravljen da se razvija. Pošto je potpuno automatizovan, za razliku od prethodnih globalnih mreža, možemo da ga ažuriramo najnovijim satelitskim snimcima i topografskim podacima, kako bismo razumeli promene u rekama i pejzažu - rekla je Luiz Slejter, profesorka hidroklimatologije na Školi za geografiju i životnu sredinu Univerziteta u Oksfordu.
(Telegraf Nauka/University of Oxford)
Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.