
Otisci ledenih bregova veličine gradova pronađeni na obalama Velike Britanije
Sante leda, veličine jednog grada, plutale su kraj obala Velike Britanije. To je pokazalo istraživanje tokom kojeg su u Severnom moru pronađeni otisci potencijalno nastali od santi leda pre 18.000 godina.
To je prvi čvrst dokaz da je ledeni pokrivač koji je ranije pokrivao Britaniju i Irsku proizveo tako velike ledene bregove, a nalazi bi mogli da pomognu u razumevanju klimatskih promena koje danas utiču na Antartik, prenosi BBC.
Analizirajući veličinu otisaka, naučnici su procenili da su te sante leda mogle da budu široke od pet do više od 10 kilometara i debeljine od 50 do 180 metara, kao i da su bile kao gradovi srednje veličine poput britanskih gradova Noriča ili Kembridža.
Naučnici su tražili otiske prstiju ili ogromnih santi leda koristeći veoma detaljne 3D seizmičke podatke, koje su prikupile naftne i gasne kompanije ili projekti vetroturbina preko kojih se okean istraživao. Pronađeni su duboki prorezi koji podsećaju na češalj za koje se pretpostavlja da su nastali kao posledica velikih santi leda koje su se odlomile od britansko-irskog ledenog pokrivača pre više od 18.000 godina.
Istraživanje pokazuje da su neke od tih ogrebotina pronađene 145 kilometra od današnje istočne obale Škotske.
Morski geofizičar i glavni autor studije Džejms Kirkam rekao je da su ti bregovi bili u obliku stola sa izuzetno velikim i širokim vrhom. Kako se navodi stotine ledenih polica okružuju tri četvrtine današnjeg antarktičkog ledenog pokrivača, čime omogućavaju zadržavanje ogromnih glečera.
Nijedna postavka ledene police nije ista, ali istraživači kažu da bi njihovi nalazi iz bivšeg britansko-irskog ledenog pokrivača mogli pomoći da se razume kako bi Antarktik mogao da reaguje na današnju klimu koja se brzo zagreva.
(Telegraf Nauka/Tanjug)
Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.