Ćelije mogu da čuju – otkrivanje veze između života i zvuka

D. M.
D. M.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Postoji doživljaj – u blizini aviona koji poleće ili zvučnika na koncertu – dobijen od zvuka koji je toliko pun da ga osećate u samoj suštini svog bića. Kad se desi, ne samo da ga mozak i uši percipiraju, već bi ga mogle percipirati i vaše ćelije.

U tehničkom smislu, zvuk je jednostavan fenomen, sastavljen od kompresionih mehaničkih talasa emitovanih kroz supstance, koji postoji univerzalno u neravnomernom materijalnom svetu.

Zvuk je takođe bitan izvor informacija u okruženju za živa bića, a njegov kapacitet izazivanja fizioloških reakcija na ćelijskom nivou tek počinjemo da razumemo.

Nakon prethodnog rada iz 2018, istraživači na Univerzitetu Kjoto su inspirisani istraživanjem u oblasti mehanobiologije i telesno provođenog zvuka – zvučne sredine u telesnim tkivima – koje ukazuje da bi akustični pritisak prenošen zvukom mogao biti dovoljan za izazivanje ćelijskih reakcija.

Radi istraživanja efekta zvuka na ćelijske aktivnosti, istraživači su dizajnirali sistem „kupanja“ ćelija u akustičnim talasima. Akustični pritisak je emitovan u opsegu fiziološkog zvuka na ćelije. Zatim je analiziran efekat zvuka pomoću RNK sekvenciranja, mikroskopije i drugih metoda. Rezultati su pokazali ćelijske reakcije na auditivni opseg akustične stimulacije.

Istraživači su naročito primetili značajan efekat zvuka u potiskivanju diferencijacije adipocita, procesa transformacije preadipocita u masne ćelije, otkrivajući mogućnost upotrebe akustike za kontrolu stanja ćelija i tkiva.

Pošto je zvuk nematerijalan, akustična stimulacija predstavlja instrument koji je neinvazivan, bezbedan i brzodejstvujući, i verovatno će biti od koristi za medicinu i zdravstvenu negu.

Istraživači su takođe identifikovali oko 190 gena osetljivih na zvuk, zabeležili efekat zvuka u kontrolisanju ćelijske adhezije i osmotrili supćelijski mehanizam kojim se prenose zvučni signali.

Osim obezbeđivanja dokaza za percepciju zvuka na ćelijskom nivou, studija takođe dovodi u pitanje tradicionalni koncept percepcije zvuka – da je posredovan receptivnim organima kao što je mozak. Ispostavlja se da i vaše ćelije reaguju na zvuke.

(Telegraf Nauka/EurekAlert)

Video: Prvi snimak džinovske lignje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>